Muharrem Ertaş ( 1913)
halk ozanı


Neşet Ertaş'ın Babası


bozlak ustası1913 yılında Yağmurlubüyükoba Köyü'nde doğdu. Annesi Ayşe Hanım, babası zurnacı Kara Ahmet'tir.

İlk ustaları dayısı Bulduk Usta ve Yusuf Usta'dır. Küçük yaşlardan itibaren eline aldığı sazıyla köy köy dolaştı. Düğün, sünnet düğünü ve köy odalarında çalıp söyledi.

Köyünde başlayan yaşamı merkez Bağbaşı Mahallesi'ndeki gecekonduda devam etti.

1984 yılında 71 yaşında vefat etti.
Türk Halk Müziği'ne Kazandırdığı Bazı Eserler

Muharrem Ertaş, "Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri", "Kırat Bozlağı", "Aldı Dert Beni", "Yağmur Yağdı Yine Bulandı Hava", "Yeni Geldim Dinek Dağı", "Şu Yalan Dünyadan Usandım", "Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar", "Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber", "Gönül Ne Gezersin", "Kısmet Kalktı Şu Ellerde Durulmaz" gibi birçok türkü ve bozlağı Türk halk müziğine kazandırdı.
HABER

Bozlak ustası Muharrem Ertaş anıldı
CNN Türk 04.12.2018

Halk ozanı Neşet Ertaş'ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 34. yılında mezarı başında anıldı.

Abdal kültüründen gelen sanatçılar başta olmak üzere vatandaşlar, Muharrem Ertaş'ın merkez Bağbaşı Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret etti. Dua okuyup, mezara çiçek bırakan ziyaretçiler, mezarı babasının ayak ucunda olan Neşet Ertaş için de dua etti.

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular, Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Sait Yanık ve gazeteciler de Muharrem Ertaş'ın mezarına ziyarette bulundu.

Yanık, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Muharrem Ertaş'ın Kırşehir'in yetiştirdiği büyük bozlak ustalarından biri olduğunu belirterek, basın mensuplarıyla 34. ölüm yıl dönümünde Ertaş'ı mezarı başında andıklarını söyledi.

Üç usta aynı sahnede

Muharrem Ertaş'ın, dilden dile dolaşan sayısız eser kazandırdığını aktaran Yanık, "İsterdik ki Kırşehir'in adını dünyaya duyuran Neşet Ertaş'ın hem ustası hem de babası Muharrem Ertaş'ı daha çok kişi gelerek, ansın. Gazeteciler ve basın mensupları olarak değerlerimiz olan ustalarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız." dedi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)