Yaşar Cengiz ( 1954)- (8.12.2004)
Irak Türkmenleri Siyasi Tutuklular ve Şehit Aileleri Derneği Eski Başkanı


Yaşar Ömer Emin (Cengiz)1954 yılında Kerkük'ün Musalla Mahallesi'nde doğdu. Lise yıllarında milli harekete katıldı. Bir çok siyasal etkinlikte faal olarak çalıştı.

1975-1979 yılları arasında Bağdat'ta Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nde tahsil hayatını tamamladı. Mezuniyetinden sonra aynı okulda asistan olarak kaldı.

Bağdat'ta çeşitli kültürel etkinlikler düzenledi. Türkmen gençler için geniş kapsamlı eğitim faaliyetleri yürüttü. Ev sohbetleri düzenledi.

Saddam yönetimi, Türkmen kelimesini bile büyük bir tehlike olarak görüyordu. Saddam zulüm rejimine karşı dik duruşu onun başına büyük belalar getirdi.

26 Aralık 1987 tarihinde öğrencilerine ders verdiği okulundan gözaltına alındı. Irak İstihbarat Teşkilatı Muhaberat'ın Bağdat'taki merkezine götürüldü. Burada 7 ay ağır işkencelere maruz kaldı.

Suçlama Irak Ceza Kanunu'nun 158.maddesine göre her Türkmen tutuklu için aynı idi. Ünlü cellat teşkilatı ‘Mahkemetu Sawra' müebbet ağır hapis cezası verdi. Ebu Garip Hapishanesi'ne gönderildi.

O sırada Ebu Garip'te 215 Türkmen hükümlü ve 85 tutuklu bulunmaktaydı. Uzun hapishane yıllarında boş durmadı. Arkadaşlarıyla Türkmenlerin hukuk mücadelesine yardımda bulundu. Milletinin var olma savaşına önemli katkılar sağladı.

20 Ekim 2002 tarihinde hapishaneden serbest bırakıldı. Hemen Türkiye'ye geldi. Ankara'da Türkmeneli İşbirliği Kültür Vakfı'nda çalışmaya başladı. 2003 senesinin Nisan ayında tekrar Kerkük'e döndü. Kültürel faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. 4 Eylül 2003 tarihinde evlendi.

Irak Türkmenleri Siyasi Tutuklular ve Şehit Aileleri Derneği'ni kurdu. Bu teşkilatın Genel Başkanı seçildi. Bu kuruluş, Irak sahasında sosyal dayanışmanın önemli örneklerinden biri oldu.

Yaşar Cengiz, Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya ve Türkmeneli AKP Genel Başkanı Enver Bayraktar'ın araçları 8 Aralık 2004 tarihinde Bağdat-Kerkük Karayolu'nda Halis yakınlarında kaza geçirdi. Trafik kazası neticesinde Yaşar Cengiz vefat etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)