Feymani . ( 1942)
şair, halk ozanı


Aşık Feymani1942 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinin Azaplı köyünde doğdu. Asıl adı Osman Taşkaya'dır. Babası Mehmet Bey, Van'ın Gevaş İlçesi'nin Avşar köyünden Hallac aşiretinden, annesi Hüsne Hanım ise Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesi'nin Avşar Potuklu köyünden ve Avşar aşiretindendir. Babası Van'dan 1914 yılında Kadirli'ye göç etti. İlkokul mezunu.

Aşık Feymani, 1966 yılında başlatılan Türkiye Aşıklar Bayramı'na 1968'den itibaren katılmaya başladı. Şiir ve atışma dalında büyük başarı gösterdi. Çeşitli ödüller kazandı. Daha sonra yurt genelinde yapılan aşıklar şölenlerine de katıldı. Şiirlerinde tasavvufi deyişlere geniş yer verir. Çukurovalı aşıklar arasında büyük saygınlığı vardır.

Şiirlerinde Feymani'nin yanı sıra “Çoban Osman, Osman, Çoban” mahlaslarını da kullanmıştır. Günümüzde Karacaoğlan geleneğinin en usta temsilcisidir. Yurtdışında, Türk Cumhuriyetleri’nde ve bir çok Avrupa ülkelerinde konserler vermiştir. Hakkında doktora ve bitirme tezleri çalışmaları yapılmıştır.

Aşık Feymani adına Osmaniye’de her yıl şenlikler yapılmaktadır. 1997 yılında düzenlenmeye başlayan şenlik, halen devam ediyor.

Feymani Şenlikleri'ni OFAD düzenliyor. Yayınlanmış çok sayıda eseri olan Âşık Feymani'nin birçok türküsü TRT repertuarına alınmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Aşık Feymani, aşıklığı hakkında şunları söyler: "Küçük yaşta mecazi dediğimiz aşka tutuldum. Bu aşk 15 yaşıma kadar devam etti. Çoban Osman mahlasıyla şiir yazar, türkü söylerdim. 1964'ün sonbaharında, 1965'in ilkbahar ve yaz aylarında birkaç kez rüyamda nurani yüzlü bir zatı görmüştüm. Bana hep 'Feymani' diye seslenmişti. Bu yüzden bu adı mahlas olarak aldım. 1972 yılında evlendim. Üçü oğlan, biri kız olmak üzere dört çocuğum oldu. Halen Azaplı köyü'nde oturuyorum.''
GEL

Ahu Gözlüm Tut Elimden,
Vazgeçmeden Emelimden.
Aşkın Beni Temelinden,
Yıkmadan Gel, Yakmadan Gel.

Feymani’yim, Kaçma Benden,
Usanmadı Gönül Senden.
Ecel Tatlı Canı Tenden,
Çekmeden Gel Çıkmadan Gel.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)