Lütfü Seyfullah
sinema ve tiyatro oyuncusu


şair, yazar1923 yılında Üsküp'ün Dükkâncik Mahallesi'nde doğdu. Çocukluğu Üsküp Çarşısı'nda geçti. 1950 yılında Deniz Assubay Okulu'dan mezun oldu.

Bu eğitime rağmen çocukluğundan beri ilgi duyduğu tiyatroyu seçti. Aynı yıl kurulan Üsküp Türk-Siptar Tiyatrosu'nda (bugünkü Üsküp Halklar Tiyatrosu'nda) tiyatro sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu sahnede geçirdiği 40 yıllık sanat hayatı süresince yüzden çok tiyatro eserinde başrol oynadı.

Aralarında Ankara Sanat Tiyatrosu'nun da bulunduğu diğer profesyonel tiyatroların sahnelerine de konuk oldu.

Makedonya'nın en büyük sanat ödülü "11 Ekim Odülü"ne layık görüldü. Tiyatro yönetmenliği yaptı.

Bazı Yugoslav, birçok Türk filminde ve televizyon dizi filmlerinde rol aldı.

Edebiyata çocuk tiyatro oyunları yazarak girdi. Sonra kendisini çocuk öyküleri ve şiir dalında denedi. Yazdıkları özellikle 1975 yılından sonra Makedonya ve Kosova'da çıkan bütün Türkçe gazete ve dergilerde yayımlandı.

Çocuklar için kaleme aldığı "Üç Arkadaş" ve "Bilmeceli Oyun" bir de yetişkinlere yazdığı "Kılıbık" adlı tiyatro oyunları, Üsküp Halklar Tiyatrosu Türk Dramı sahnesinde sahnelendi.

Kamp adlı tiyatro oyunu ise Üsküp'ün "Orhan Veli Kanık" Yazın-Oyun Topluluğu üyeleri tarafından canlandırıldı. Yazdığı oyunlardan bazıları Üsküp ve Priştine Türkçe Yayınları'nda programa alındı.

Bazıları da Makedonca ve Arnavutça'ya çevrilip çocuk dergilerinde yayınlandı. Emekli olduktan sonra film çalışmalarına ağırlık verdi. Son yıllarda Feza Film ve TGRT yapımı filmlerle televizyon dizilerinde rol aldı.

2005 yılında vefat etti.

ESERLERİ:

Çocuklara yazdığı tiyatro oyunlarından oluşan ilk kitabı "Okul Tiyatrosu" adı altında 1980 yılında Birlik Yayınları'nda yayımlandı.

"Küçük Nasrettin" (çocuk tiyatro oyunları, Tan Yayınları, Priştine, 1983)

"Üç Arkadaş" (çocuk tiyatro oyunları, Birlik Yayınları, Üsküp, 1984)

"Aynada Varsan Sahnede de Varsın" (şiirler, Tan Yayınları, Priştine, 1989)

"Küçüklere Şiirler" (çocuk şiirleri, Birlik Yayınları, Üsküp, 1989) adlı kitapları izledi.

"Küçük Balıkçı” kitaplarıdır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Tiyatro Sahnemiz Öksüz Kaldı
28.06.2005

Rumeli'nin, Balkanlar'ın yetirştirdiği; ömrünü Türkçe'yi sahnede yaşatmaya adayan; birçok Rumelili Türk tiyatro sanatçısına ağabeylik, ustalık hocalık yapmış olan Üsküplü büyük Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah, geçirdiği kısa bir hastalıktan sonra, vefat etmiştir. Bu büyük insana Allah'tan rahmet, acılı yakınlarına ve vefalı dostlarına sabırlar dileriz.

–Vefat eden Üsküplü Türk tiyatro sanatçısı Lütfi Seyfullah’ın anısına –

Anamın dili, ana dilim Türkçe’min, can çekişmeye terk edildiği, o azılı şehir kundakçısı Piccolomini’yi bile güzelliğiyle çıldırtan Üsküp’te, tiyatro sahnesinde Türkçe’mi yaşatarak devleşendi o.

Sahne tozunu yutmuşlardanım, gençliğimin uzun bir döneminde, bilirim seyircinin bakışlarının omuzlara yüklediği yükün ağırlığını ve doğum sancısından çetin ama haz veren sancısını oyunculuğun.

Sen ki hayat sarrafısın bilirsin, hüner ister, kudret ister, sevda ister, yüreklerinin cümle kapılarını merhamete kapatmışları ağlatabilmek,
güldürebilmek kim bilir ne zamandan ruhları gülmeyi unutmuşları.

Sanatın nankörlüğü altında ezilmedi, heyecana, tutkuya yenilmedi, aynı sahneyi paylaştığı dostlarının sadakatsizliğine de; direndi. Heyhat,
yıktı onu amansız incitmebeni, bir umut dolu yaza daha yelken açarken.

25 Haziran 2005, İstanbul

Suat ENGÜLLÜ
VEFAT-HABER

Türk Tiyatro Sanatçısı Üsküp'lü Lütfü Seyfullah Vefat Etti
27/06/2005

Rumeli'nin, Makedonya’nın yetiştirdiği; Türkçe'yi sahnede yaşatan ve Rumelili Türk tiyatro sanatçı camiasının duayeni Üsküp’lü Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah, vefat etti. Kendilerine Allah’tan rahmet, acılı yakınlarına da sabır dileriz.

Gostivarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kuruluwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)