Musa Alioğlu
turizmci, işadamı


gazeteci1956 yılında Trabzon'un Araklı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da bitirdi. Yüksek öğrenimini Türk Dili ve Edebiyatı alanında yaptı.

Profesyonel çalışma hayatına 1980 yılında Trabzon'da yayınlanan Karadeniz Gazetesi'nde muhabir olarak başladı. Beş yıl genel yayınından sorumlu olduğu bu gazeteden 1987 yılında ayrıldı. İstanbul'da Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü'nde göreve başladı.

Bu gazetede sayfa sorumlusu ve editör olarak 10 yıla yakın çalıştı. Bir süre Hürriyet gurubu gazetelerinden Son Havadis'te köşe yazarlığı yaptı.

1990 yılında TRT-2 Televizyonu'nda bir yıl süreyle aktüel bir programın sunuculuğunu yaptı. Bu dönemde, Londra'da devlet basın bursu ile bir yıla yakın lisan ve mesleki eğitim aldı. 1996 yılında Hürriyet Gazetesi'nden ayrılarak aktif gazeteciliğini bitirdi.

Gazetecilik döneminde üç yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanlığı yaptı. Yine üç yıl süreyle Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeliği görevinde bulundu.

Dünya Gazetesi'nde turizm ve havacılık, Karadeniz Gazetesi'nde ise günlük siyasi yazılar yazdı.

(FIJ) Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, (TGC) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Ekonomi Gazetecileri Derneği, (TUYED) Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği'nin asil üyesidir.

1987 yılında kurulan Saga Tours firmasının kurucu ortağı. Aynı zamanda Saga Havayolları şirketinin Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Petrol A.Ş'nin genel müdürlüklerini de yürüttü.

TÜRSAB'da, sırasıyla Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Boğaziçi BYK Üyeliği, Sosyal İşler Komitesi Genel Sekreterliği, Basın-Yayın ve Dergi Komitesi Başkanlığı ile TÜRSAB Dergi Yayın Kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

Kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri, TOBB Sivil Havacılık Meclis Üyesi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği görevlerini üstlendi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Trabzonspor Divan Kurulu Üyeliği, TEMA Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Greenpeace Çevre Örgütü, Karadeniz Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü üyesidir. Evli ve bir çocuk babasıdır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)