Roald Dahl
hikayeci, yazar1916 yılında doğdu. Hem yetişkinler hem de çocuklar için öyküler yazdı.Norveç’ten İngiltere’ye göç etmiş bir ailenin oğludur.

Shell şirketinin memuru olarak Afrika’da bulunduğu sırada 2. Dünya Savaşı’nın başlaması Dahl’ı savaş pilotu olmak için İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine’ne (RAF) başvurmaya yöneltti. 1940’da pilot eğitimi sonrası çıktığı ilk görev uçuşunda zorunlu iniş yaparken ciddi biçimde başından yaralandı. Uçuş yetkisi iptal edildiğinden 1941’de RAF tarafından Washington’a hava ataşesi olarak atandı.

Olabildiğince kilit isimlerle tanışmasını gerektiren asıl görevi Amerika’yı İngiltere’nin yanında savaşa sokmak için yerel temaslarda bulunmaktı. Bu amaca yönelik olarak yerel bir gazetede yayımladığı, başından geçen uçak kazasına ilişkin öykü yazarlık yaşamının başlangıcı sayılabilir.

Savaş bitince annesinin yaşadığı İngiltere’deki köye döndü. Burada yaşadığı günleri ve gözlemlerini ‘Someone Like You’ isimli seçkisindeki öykülerinde buluyoruz.

Amerika’nın çekiciliğine kapılarak 1950’de tekrar bu ülkeye gitti. Seçkinlerin partilerine katılmayı sürdürdü. Bunlardan birinde tanıştığı ve Gary Cooper ile ilişkisini yeni sonlandırmış olan Hollywood yıldızlarından Patricia Neal ile tanışarak evlendi. Beş çocukları oldu.

Çocuklar için yazmasının itici gücünü kendi çocuklarına bağlıyordu. “Çocuklarım olmasaydı çocuklar için yazmazdım, yazamazdın zaten,” der.

1990 yılında öldü.

ESERLERİ:

Çocuklar için yazdığı kitaplar arasında Charlie ve Çikolata Fabrikası (filme de çekilmiştir), James ve Dev Şeftali, Cadılar ve Matilda sayılabilir. Yetişkinler için yazdığı öyküler de, öykülerinin çoğunun şaşırtıcı sonlu özelliğinden dolayı İngiltere’de ‘Beklenmedik Sonuçlu Öyküler’ başlığı altında yayımlananlar dahil çeşitli seçkiler altında toplanmıştır.

Yazan: Haluk Erdemol
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)