Kadir İnanır ( 1949)
sinema oyuncusu1949 yılında Ordu’da doğdu. Önce foto-roman oyunculuğu yaptı. Sonra da 'Yedi Adım Sonra' adlı filmiyle sinemaya geçti. Türk sinemasının yetiştirdiği yıldız oyunculardan biridir.

Önemli filmleri:
Dönüş (Türkan Şoray), Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur), Selvi
Boylum Al Yazmalım, Bir Yudum Sevgi (Atıf Yılmaz), Yılanların Öcü (Şerif
Gören)
HABER

Nevruz'da 'Kadirizm' rüzgarı esecek
Akşam 16 Mart 2013

BDP'nin 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak Nevruz mitingine ünlü oyuncu Kadir İnanır'ı da davet ettiği belirtildi.

BDP 21 Mart'ta Nevruz kutlamasını sadece Diyarbakır'da kutlayacak. Parti yetkilileri tüm güçleriyle bu mitinge hazırlanırken en az iki milyon kişinin alanda toplanacağını iddia ediyor. Mitinge çağrılacağı öğrenilen isimlerde çok çarpıcı .Bunlardan biri ünlü oyuncu Kadir İnanır.

AÇILIM SÜRECİNE DESTEK VERMİŞTİ

BDP'nin davetiye gönderdeği öğrenilen İnanır İmralı sürecine destek veren açıklamalarıyla dikkat çekmişti. İnanır, Radikal Gazetesi'ne bir süre önce yaptığı açıklamada "PKK bir Kürt partisidir. O Kürtler de bizim kardeşimiz değil mi? Niye o dağa çıkmışlar? Barış sürecinden döneni halk affetmez. Öcalan bana göre bir Apo. Benim 'isyan' filmimdeki Apo. Bu filmi çektiğimde Öcalan henüz yoktu. Ama film hâlâ yasaklı. Çünkü filmdeki ismim Apo. Film ağanın baskısıyla kaçakçılığa sürüklenen bölge halkını 'Ben kaçakçılığa gitmiyorum' diyerek isyana teşvik eden ve dağlara çıkan adamı anlatıyordu" demişti. İnanır'in BDP'nin davetine henüz bir yanıt vermediği de gelen bilgiler arasında

HABER

Kadir İnanır HDP'den siyasete giriyor
Milliyet 8 Ocak 2015

Ünlü aktör Kadir İnanır HDP'den siyaset sahnesine giriyor.

Çözüm sürecinde aktif bir rol üstlenen ve akil insanlar heyetinde yer aldıktan sonra Doğu ve Güneydoğu'da şehir şehir dolaşan Kadir İnanır HDP'den milletvekili adayı oluyor.

Haber 7'den Serkan Üstüner'in haberine göre; ünlü oyuncunun İstanbul'dan aday olacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ı destekleyen İnanır, siyasete göz kırpmıştı.


HABER

Kadir İnanır'dan HDP açıklaması
10 Ocak 2015

Sinema sanatçısı Kadir İnanır, 5. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali'ne katılmak için geldiği Batman'da, Hakların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili adayı olacağı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

İnanır, gazetecilerin söz konusu iddialarla ilgili sorusu üzerine, "Ben parlamentoda çalışmayı düşünmüyorum" dedi. Sözlerini, "Aktif siyaset yapmak isteseydim 5 dönemdir yapardım" şeklinde sürdüren İnanır, şunları kaydetti:

"Hiç böyle bir şey düşünmedim. Şimdi de emek vermiş insanların emeğinin üzerine, gidip ben böyle bir şeye talip olmam. Ayrıca benim karakterime de böyle bir şey yakışmaz. Hem istemiyorum hem de böyle bir durum var. Onun için ben parlamentoda çalışmayı düşünmüyorum. Bu çalışmalarım daha iyi."

"HDP'den teklif geldi mi?" sorusuna ise İnanır, "Gelse de söylemem. Başka partilerden çok geldi" yanıtını verdi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)