Ömer Doğanlı
tiyatro oyuncusu, yazar


mühendis, bürokrat1955 yılında Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde doğdu. Zeynep Kamil İlkokulu, Paşakapısı Ortaokulu, Üsküdar Lisesi ve Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini Yedek Subay olarak Şarkışla Hava Radar Mevzii Komutanlığında yaptı.

İBB İmar Müdürlüğü, Üsküdar ve Ümraniye Belediyesinde Mühendis; Ümraniye Belediyesi Fen İşleri ve İmar Müdürü; İSKİ Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Adli Bilirkişi, Kamulaştırma Bilirkişisi, AKOM Grup Başkanı, BELBİM Denetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu. TMMOB Yapı Denetimi dalında İnşaat Mühendisliğinde Uzman belgesi sahibi olup, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı Denetçisidir.

Muhsin Ertuğrul ve Haldun Taner'in teşvikleriyle Ümit Denizer, Turgut Denizer, Cemal Ünlü'nün kurduğu ilk çocuk tiyatrolarından AÇOK Anadolu Çocuk Oyunları Kolu'nun kuruluşunda bulundu.

Ayla Algan, Beklan Algan, Ümit Denizer, Turgut Denizer, Mazlum Kiper'den oyunculuk; Şükrü Hurmalı, Mustafa Borova'dan şan, solfej; Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde Nuran Kutlubay, Fulin Arıkan, Müge Oruçkaptan, Ebru Erkekli, Ali İpin, Cevdet Arıcılar, Uğur Demirpehlivan, Altan Erkekli'den diksiyon ve oyunculuk Eğitimi aldı. 30'u aşkın şiiri bulunmaktadır.

Başlıca oyunları;
* Ferhad ile Şirin - Oyuncu, İLTÖ Jüri Özel Ödülü
* Mutluluklar Ülkesi - Oyuncu, AÇOK Oyunu, İstanbul Şehir Tiyatroları
* Eşek Arıları - Oyuncu, Yönetmen, İLTÖ Birincilik Ödülü
* Ahududu (Sandıktaki Ceset) - Oyuncu
* İbrahim Ethem - Oyuncu, Yönetmen, Doğuş Sahnesi
* Meddahın Mekanı - Oyuncu, AHTO Anadolu Halk Tiyatrosu
* Kurtlar Vadisi Pusu - Bölüm Oyuncusu

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)