Şakir Eczacıbaşı
işadamı, fotoğraf sanatçısı1929 yılında İzmir'de doğdu. Robert Kolej'den sonra, Londra Üniversiîesi'nde eczacılık okudu. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. Sanat Yaprağı, Tıpta Yenilikler gibi dergileri yayınladı. "Eczaabaşı Kültür Filmleri" dizisi kapsamında hazırladığı "Renk Duvarları", 1964 yılında Avrupa Konseyi'nin Kültür Filmleri Ödülü'nü kazandı. Kuruluşuna öncülük ettiği Türk Sinematek Derneği'nin on yıl başkanlığını yaptı.

1970’li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu Genel Müdürü, 1980'de Eczacıbası Topluluğu icra Kurulu Başkanı, 1993'te ise Eczaabaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Fotoğraflarıyla yurt içinde ve dışında seçkin bir yer edindi. Türkiye'de 13, Batı ülkelerinde 23 fotoğraf sergisi düzenledi. "Anlar/Moments", "Türkiye Renkleri", "Kapılar Pencereler" İsimli seçkin fotoğraflarını İçeren albümleri yayınlandı. 1968'den buyana, "Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıklarımı çıkaran Eczacıbası, "Türkiye: Bir Portre" ve "İstanbul Görüntüleri" adlarıyla, seçkin yazar ve fotoğraf sanatçılarının katıldığı iki kitap hazırladı. Bernard Shaw'dan "Gülen Düşünceler", Oscar Wilde'dan "Tutkular, Acuiar, Gülümseyen Deyişler" adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı.

1996'da iş yaşamından ayrıldı. 1993'ten bu yana, "İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapıyordu.

Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ve "T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirildi.

23 Ocak 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Şakir Eczacıbaşı öldü
Hürriyet 23 Ocak 2010

Kültür ve sanat dünyası önemli bir ismini kaybetti. Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı 81 yaşında hayatını kaybetti.

17 yıldır İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren Eczacıbaşı, uluslararası 5 sanat festivali düzenledi. 1993-1996 yılları arasında Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan Eczacıbaşı, aynı zamanda iyi bir fotoğraf sanatçısıydı. Yurt içinde ve yurt dışında toplam 36 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı sanata verdiği büyük destek ve katkılarıyla biliniyordu. Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ve "T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilmişti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)