Sefer Ekşi
İlim ve Fazilet Vakfı Eski Başkanı


işadamı1935 yılında Rize'nin İkizdere İlçesi Bayır Köyü'nde doğdu. Askerlik hizmetini yaptıktan sonra inşaat müteahhidi olarak çalıştı.

İstanbul'daki inşaat müteahhitlerinin temsilcisi olarak İstanbul Ticaret Odası'nda 17 yıl Meclis ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odası, Emekli Sandığı'nın 3,5 yıl yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Ayrıca Türkiye İnşaatçılar Dernekleri Federasyonu'nun 2 nci Başkanlığı görevinde bulundu. İlim ve Fazilet Vakfı'nın kuruluşunda Kurucu Üye olarak görev aldı. 1972 yılından itibaren Vakfın 2. başkanlığı görevinde bulundu. Vakıf başkanı Abdullah Yazıcı'nın vefatından sonra Vakıf Mütevelli heyetince Vakıf Başkanlığı ve Vakıf Okullarının Kurucu Temsilciliğine seçildi. Kalp krizi sonucu 18 Mart 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
YARIŞMA DUYURUSU

İLİM VE FAZİLET VAKFI EĞİTİM KURUMLARI
SEFER EKŞİ 5.KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ ŞARTNAMESİ

1.Yarışmanın Amacı:

Bu yarışma, köklü bir anlatı geleneğine dayanan Türk öykücülüğünün genç kuşaklarca da sürdürülmesini sağlamak, Türk dilini tüm anlatım olanaklarıyla kullanmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenmiştir.

2.Yarışmanın Konusu: “TÜRK TOPLUMUNDA DOSTLUĞUN ÖNEMİ”

3.Katılım Şartları:

a.Yarışmaya, İlim ve Fazilet Vakfı Yönetici ve üyeleri ile Sefer Ekşi aile bireyleri ve onların 1.dereceden yakınları, Seçici Kurul üyeleri ve onların 1.dereceden yakınları katılamazlar. Bunların dışında, her yaştan ve her meslekten (öğretmen ve lise düzeyindeki öğrenciler dahil) Türkiye içinden ve dışından dileyen amatör ve profesyonel yazarlar katılabilir.

b.Katılan eserin daha önce basılmamış ve herhangi bir yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.

c.Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir.

d.Yarışmaya katılan eserler en fazla beş (5) sayfa A4 uzunluğunda (arial, 10 punto, 1 satır aralık) ile yazılacak, sayfalar normal kenar boşluklarına sahip olacak (her yön 2,5 cm.), paragraf araları 1 satır ve herhangi bir kapak yapılmadan Yarışma Sekreterliğine yollanacaktır.

e.Yarışmacılar eserlerini CD’ye kopyalayıp, kopyayı taşıyan CD ile birlikte 5 (beş) kopya halinde A4 çıktısını alıp, A4 boyutundaki zarfa koyacaklar, sıkıca yapıştırıp zarfın SAĞ ÜST köşesine beş (5) harften oluşan bir RUMUZ yazacaklardır. Zarfın üzerinde kesinlikle gerçek ad ve soyad belirtilmeyecektir.

f.Yarışmacılar ayrı bir sayfaya kendi ad ve soyadları ile özgeçmişlerini,(Eğitim durumu, öğrenciler için okul adresi ve okul telefonu; diğer katılımcılar için adres ve telefonlarını, e-mail adreslerini ) yazıp “SEFER EKŞİ 5.KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ ÖYKÜ YARIŞMASININ TÜM ŞARTLARINI KABUL EDİYORUM” ibaresini yazarak imzalayacaklardır.

g.Son olarak yarışmacılar, eserlerini koydukları A4 zarf ile özgeçmişlerinin yer aldığı belgeyi A3 boyutundaki zarfa koyarak “İLİM VE FAZİLET VAKFI EĞİTİM KURUMLARI- Selamiali Mahallesi Katip Çelebi Sokak Fazilet Çıkmazı No:1 ÜSKÜDAR/İSTANBUL adresine KARGO ile göndereceklerdir.

h.Posta ya da kargo da meydana gelen gecikme, hasar ve kayıplardan düzenleyici kurum sorumlu tutulamaz.

i.İnternet yoluyla yapılan gönderilen kabul edilmeyecektir.

j.Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılırsa elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

k.Katılımcı, dereceye giren ya da “yayınlanmaya değer bulunan” eserinin İLİM VE FAZİLET VAKFI EĞİTİM KURUMLARI” tarafından kullanılmasına süresiz olarak kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma,temsil, umuma iletim, faydalanma ve bunun gibi umuma arzla ilgili bilumum telif haklarını, İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumlarına verdiğini kabul eder.

l.Bu şekilde kullanılan eserler için eser sahibi sonradan verdiği lisansı kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini ya da bu lisans için kendisine verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepte bulunmayacağını, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumları, eserler için katılımcının yukarıda verdiği lisans karşılığında telif hakkı bedeli ödemeyecektir.

m.Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecektir.

n.Yarışmaya son katılım tarihi 19 Şubat 2016’dır. Yarışma sonuçları 10 Mart 2016 tarihinde ilan edilecek, ödül töreni 18 Mart 2016 Cuma günü Üsküdar kampüsümüzde yapılacak ve ödüller sahiplerine törende verilecektir.

o. Akademisyenlerden ve profesyonel yazarlardan oluşan Seçici Kurul üyelerinin adları spekülasyona meydan vermemek için gizli tutulmuştur.

4.Ödüller:

- Birinciye 2.500,00 TL
- İkinciye 1.500,00 TL
- Üçüncüye 1.000,00 TL
- Mansiyonlar 500,00 TL (4 adet)


5.Bilgi İçin:

Adı Soyadı: M. Bilal YAMAK-İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumları

Tel. No: 0505 799 37 67

e-posta: [email protected].com

HABER

SEFER EKŞİ KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ'NİN SEKİZİNCİSİ DÜZENLENDİ

İlim ve Fazilet Vakfı tarafından düzenlenen öykü yarışmasının bu yıl sekizincisi düzenleniyor.

Sefer Ekşi Kültür ve Sanat Ödülleri bu yıl Kitap ve İnsan konulu öyküler arasından seçilecek. 22 Şubat 2019 son katılma tarihi.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye www.ilimvefaziletvakfi.org.tr adresinden ulaşılabilir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)