Özcan Canaydın
Galatasaray Kulübü Eski Başkanı


işadamı


eski milli basketbolcu23 Ocak 1943 tarihinde Bursa'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde devam eden eğitim hayatı boyunca sporla ve özellikle basketbolla uğraştı. Galatasaray Spor Kulübü'nün Yıldız, Genç ve (A) takımlarında basketbol oynadı. 1962 yılında Genç Milli Takım ile beraber Avrupa Gençler Şampiyonası'na katıldı. 1963 senesinde Türkiye şampiyonu olan Galatasaray Basketbol Takımı'nın kadrosunda yer aldı.

Galatasaray Spor Kulübü'ne, 1957 yılında, 155 sicil numarasıyla üye oldu. Bu dönemde 14 yaşındaydı ve kulübün en küçük üyesiydi. 1964 yılında profesyonel basketbolu bıraktı ve aile mesleği olan tekstil işine girdi. Dokuma, örgü ve konfeksiyon alanlarında faaliyet gösterdi.

Galatasaray ile ilişkisi hiçbir zaman kopmadı. Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren'in başkanlık dönemlerinde yönetim kurullarında yer aldı, çeşitli görevlerde bulundu.

Mart 2002 seçimlerinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığına adaylığını koydu. Bu seçimi kazanarak, Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. başkanı oldu. Mart 2004 ve Mart 2006 seçimlerini de kazandı. Galatasaray Spor Kulübü'nün, üç dönem üst üste başkanlığını yaptı. 1965 yılında Asuman Canaydın ile evlendi. Murat ve Zeynep isimli iki çocuğu var. 22 Mart 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)