Gülsün Bilgehan
CHP Ankara Eski Milletvekili


gazeteci1957 yılında Ankara'da doğdu. Babası gazeteci Metin Toker, annesi Özden Toker. Çocukluğu Pembe Köşk'te geçti. İlk ve ortaöğrenimini başkentte tamamladı. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nün Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Küçük yaşta gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde yazı dizileri yayınlandı. 1994 yılında ilk kitabı 'Mevhibe'yi yazdı. Bu araştırmasıyla aynı yıl İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri tarafından ödüllendirildi. Ayrıca Abdi İpekçi Ödülü sahibi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Türk Delegasyonu Üyesi seçildi. Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi. İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli ve üç çocuk annesi.

ESERLERİ:

Mevhibe-1
Mevhibe-2

HABER

İnönü'nün torunu Bilgehan'dan soykırım iddiasına saygılı duruş!
Milliyet 22 Nisan 2015

Avrupa Parlamentosu söz alan Ermenistan milletvekili "Osmanlı'nın Ermenilere yaptığı soykırım gibi IŞİD de Hristiyanlara soykırım gerçekleştiriyor" diyerek 1 dakikalık saygı duruşu istedi. Ermenistan'ın talebi kabul edildi ve CHP'li Gülsüm Toker Bilgehan ile HDP'li Nazmi Gür de kuruldakiler ile ayağa kalktı.

Sabah.com.tr'de yer alan habere göre Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni temsilen Genel Kurul'da bulunan CHP milletvekili ve Ankara 1. sıra adayı olan İsmet İnönü'nün torunu Gülsüm Toker Bilgehan ve HDP milletvekili Nazmi Gür'ün Ermenistan'ın çağrısı ile ayağa kalkınca herkes büyük bir şok yaşadı.

Türkiye'den iki milletvekilinin sözde soykırım iddialarına destek veren tutumları karşısında bazı Azeri milletvekilleri şaşkınlıklarını "size küfredenleri alkışlıyorsunuz" diyerek ifade ettiler.

CHP eski genel başkanı Deniz Baykal da Ak Parti, MHP ve Azerbaycan milletvekilleri ile birlikte hareket ederek saygı duruşuna katılmadı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)