Halikarnas  Balıkçısı ( 1890)- (13.10.1973)
romancı, yazar


Cevat Şakir Kabaağaçlı1890 yılında doğdu. İlk öğrenimini Büyükada Mahalle Mektebi'nde, orta öğrenimini Robert Koleji'nde yaptı (1904). Oxford Üniversitesi'nde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu.

İstanbul'a dönünce Resimli Ay ve İnci dergilerde yazılar yazdı. Kapak resimleri ve süslemeler yaptı. Karikatürler çizdi (1910 - 1925).

Cumhuriyetten sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden üç yıl kalebentlikle Bodrum'a sürüldü. Cezasının son yarısını İstanbul'da geçirdikten sonra yeniden Bodrum'a döndü.

13 Ekim 1973 tarihinde İzmir'de öldü. Bodrum'a gömüldü.

ESERLERİ:

Roman:
Agata Burina Burinata, Bulamaç, Deniz Gurbetçileri, Ötelerin Çocukları, Turgut Reis, Uluç Reis.

Deneme:
Altıncı Kıta Akdeniz, Düşün Yazıları, Anadolu Efsaneleri, Hey Koca yurt, Anadolu Tanrıları, Merhaba Anadolu, Anadolu’nun Sesi, Arşipel, Sonsuzluk Sessiz Büyür.

Hikaye:
Gençlik Denizlerinde, Egeden Denize Bırakılmış Bir Çiçek, Çiçeklerin Düğünü, Dalgıçlar, Mavi Sürgün, Parmak Damgası.

Çocuk Kitapları:
Denizin Çağrısı, Gülen Ada, Yol Ver Deniz
HAKKINDA YAZILANLAR

Fahr El Nissa Zeid
Dinçer Erimez, Sezer Tansuğ
Artist Yayın

Fahr el nissa Zeid, ruhunun kaos sonsuzluğunda ısrarlı arayışlarla yoğun elmas renklerden, ışık çizgilerden oluşan kehkeşanlı, meçhul dünyalar resimledi. Kompozisyonlarında, doğu ve batı sanatının özdeş ruhunu oluşturduğu övgülerini aldı.Resim sanatında soyut, nonfigüratif veya bir başka belirgin sınıfa konamayacak, şaşırtıcı zigzaglar çizen mistik esinlemeler dolu şairane bir mizaç; bağımsız, kural dışı, özgün ve kendi başına bir sanatçı olarak tanımlandı Fahr el nissa Zeid.

Bu kitap, sanatın unutulmaz isimlerinden birini, Fahr el nissa Zeid'i yeniden sergiliyor.
HAKKINDA YAZILANLAR

Şakir Paşa Ailesi
(A Turkish Tapestry)
Şirin Devrim
Doğan Kitapçılık / Anı Dizisi

II. Abdülhamid'in sadrazamı olan Cevad Paşa sözünü esirgemeyen, şahsiyet sahibi bir devlet adamıdır. Ancak bir komplo düzenlediğinden kuşkulanan Padişah onu sadrazamlıktan azleder. Bunun üzerine Şakir Paşa, kardeşinin uğradığı haksızlığı sineye çekemediği için II. Abdülhamid'in verdiği konakta oturmayı reddederek Büyükada'daki köşküne çekilir.

Şakir Paşa'nın torunu Şirin Devrim'in çocukluğunun geçtiği bu köşkte kimler yaşamaz ki... Başta Şirin Devrim'in annesi ressam Fahrünnisa (Zeyd) olmak üzere, Füreya (Koral), Aliye (Berger), Cevat Şakir (Halikarnas Balıkçısı), Suat Şakir, İzzet Melih (Devrim), Nejad Devrim vd...

İçlerinden kimileri dünya çapında ün kazanan bu sanatça ailenin yaşamı, Osmanlı'nın son dönemleri ile Kurtuluş Savaşı yılları ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına denk düşer. Şakir Paşa ailesinin bu yaşam serüveni bizleri eski İstanbul atmosferine götürüyor. Anıların tatlı esintisi içinde, birçok tarihi şahsiyetle karşı karşıya geliyoruz; Atatürk'ten Kral Gazi'ye, Hitler'den Kraliçe Elizabeth'e, Kral Hüseyin'e kadar...

Daha önce İngiltere ve Amerika'da yayımlanan ve Batılı okurlarca ilgiyle karşılanan Şakir Paşa ailesinin yaşamöyküsü, elden geçirilmiş 7. baskısıyla yeniden Türk okurunun karşısında.
HABER

Halikarnas Balıkçısı'nın evrak-ı metrukesi sergileniyor
5 Ağustos 2012

Halikarnas Balıkçısı olarak da bildiğimiz yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın koleksiyonu Bodrum Deniz Müzesi'ndeki özel bölümde ziyarete açıldı. Geçtiğimiz yıl 15 Ekim'de ziyarete açılan Bodrum Deniz Müzesi'nde 'Cevat Şakir Kabaağaçlı' köşesinde oluşturulan sergileme ile başlayan, daha sonra kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan tarafından müzeye bağışlanan eserler, kişisel eşyalar, özel objeler, tarihi dokümanlar ile Kabaağaçlı Koleksiyonu olarak özel bir bölüme dönüştürülen kısım, yapılan basın tanıtımı ile ziyarete açıldı. Koleksiyonda, Kabaağaçlı'nın aile ağacı ile başlayan bilgilendirme ile bebekliği, aile albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler ile kendi kaleminden yazdığı yazılar, çizdiği resimler ve kişisel eşyaları sergileniyor. Balıkçının ölümünden sonra açılan anı defterinden seçilmiş yazılar da ayrı bir bölümde sergileniyor.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)