Mehmet Ali Aydınlar
Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı


işadamı1956 yılında Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğdu. 1981 yılında mali müşavir olarak iş hayatına başladı. 1993 yılında Acıbadem Hastanesi ile sağlık sektörüne girdi. Halen hastanenin Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapıyor.

2008 yılında Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'na seçildi. Sponsor olduğu Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı'nın büyük başarılara kazanmasına katkı verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı seçildi. 31 Ocak 2012 tarihinde görevinden ayrıldı.
HABER

Süper Lig'e bir ay erteleme
25 Temmuz 2011

'Şike' soruşturmasıyla ilgili Futbol Federasyonu’nundan beklenen ilk karar çıktı. Süper Lig’in başlama tarihi yaklaşık bir ay ertelenerek 9 Eylül olarak açıklandı.

'Şike' soruşturmasına dair belgeleri savcılıktan elde eden ve Etik Kurulu aracılığıyla karar verme sürecini başlatan TFF’den, ana karar öncesi beklenen ara karar çıktı.

TFF, beklendiği gibi Spor Toto Süper Lig’in başlama tarihini 5 Ağustos’tan 9 Eylül’e kaydırdı. Ayrıca, Bank Asya 1 Lig’in de 10 Eylül’de başlamasına karar verildi.
HABER

UEFA şikeye el koydu
ntvmsnbc 22 Ağustos 2011

Şike soruşturmasının ilk gününden bu yana Türkiye Futbol Federasyonu ile bilgi paylaşımını sürdüren ve haberleri de yakından takip eden UEFA, Disiplin Başmüfettişi’ni İstanbul’a gönderdi. Başmüfettiş Corno, Savcı Mehmet Berk ile bir araya gelecek.

UEFA Türkiye’deki şike ve teşvik tartışmalarına resmen el koydu. Soruşturmayla ilgili olarak ilk günden bu yana Futbol Federasyonu ile anlık bilgi paylaşımını sürdüren, ancak Türk medyasında çıkan haberleri de yakından takip eden UEFA, Disiplin Başmüfettişi Pierre Corno’yu İstanbul’a gönderme kararı aldı.

UEFA Başkanı Michel Platini’nin talimatıyla bu sabah İstanbul’a gelen Corno, şike soruşturmasını yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile Beşiktaş Adliyesi’nde görüşerek, gelişmeleri ilk ağızdan dinleyecek.
HABER

Şampiyonlar Ligi'nden men
25.08.2011

Şike soruşturmasıyla zor bir süreçten geçen Türk futbolu, UEFA'dan gelen haberle sarsıldı. Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesini isteyen UEFA, Sarı-Lacivertliler yerine Trabzonspor'a Devler Ligi yolunu açtı. Karara tepki gösteren F.Bahçe ise ligden çekilmeyi gündemine aldı. Türk futbolunda dün hareketli saatler yaşandı. UEFA'dan aldığı talimatı gerekçe gösteren Futbol Federasyonu, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmasına izin vermedi. Pazartesi günü Başmüfettişi Pierre Cornu'yu İstanbul'a gönderen Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, 'sürpriz' olarak nitelendirilse de disiplin talimatları gereği Sarı-Lacivertlilerin yerine Devler Ligi'nde Spor Toto Süper Lig'i geçen yıl ikinci sırada tamamlayan Trabzon'un mücadele etmesine hükmetti.

TFF, UEFA'nın önceki gün kendilerine gönderdiği yazıya istinaden, Sarı-Lacivertlilerin bu yıl Devler Ligi'ne gitmekten vazgeçmesi gerektiğini bildirdi. Fenerbahçe'yi ve Türk futbolunu sarsan Federasyon'un tarihi bildirisi şöyle: "UEFA, 23 Ağustos 2011'de Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda, ülkemizde sürmekte olan şike soruşturması çerçevesinde, Fenerbahçe'nin bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan çekilme kararı vermesi gerektiğini, kulüp bu yola gitmeyecek olursa, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Fenerbahçe'yi 2011-2012 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men etmesi gerektiğini, bu 2 yoldan herhangi birisi benimsenmeyecek olursa, UEFA'nın kendi disiplin soruşturmasını başlatabileceğini ve Türkiye Futbol Federasyonu aleyhine disiplin yaptırımları uygulama yoluna gideceğini bildirmiştir. Bu yazı üzerine durum derhal Fenerbahçe Kulübü'ne bildirilmiştir.

Fenerbahçe, 24 Ağustos'ta TFF'ye gönderdiği cevabi yazıda, TFF'nin bu konuda iddianamenin mahkemece kabulünün beklenmesine yönelik kararına saygı duyduğunu ve kendisine tanınan kısa süre içinde böylesine önemli bir konuda herhangi bir karar almasının fiilen mümkün olamayacağını bildirmiştir.

24 Ağustos'ta TFF Yönetim Kurulu'nun yaptığı olağanüstü toplantıda durum ele alınmış ve gerek Fenerbahçe'nin maruz kalabileceği, ağır disiplin yaptırımları gerekse ülkemizin maruz kalabileceği disiplin yaptırımları göz önünde bulundurularak, Fenerbahçe'nin bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men edilmesine karar verilmiştir."

TFF'nin bu kararının ardından toplanan UEFA Başkanı Michel Platini ile İcra Komitesi'nin 4 üyesinden oluşan Acil Durum Paneli, Trabzonspor'la ilgili gelişmeyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
HABER

Aydınlar istifa etti
31 Ocak 2012

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı’ndan istifa eden Mehmet Ali Aydınlar, dün yapılan yönetim kurulu toplantısında göreve devam etme kararı almalarının ardından ani bir kararla istifa etmesinin perde arkasını yaptığı yazılı açıklamayla anlattı.

TFF’nin internet sitesinde yer alan açıklamasında Mehmet Ali Aydınlar, dünkü TFF Yönetim Kurulu toplantısında, Spor Toto Süper Lig’de yer alan 17 kulübün ısrarları, talepleri ve kamuoyundan gelen yoğun destek mesajları ile futboldaki kaos ortamının daha da derinleşmemesi için yönetime devam kararı aldıklarını hatırlatarak, "Ancak aynı gün akşamında, bazı spor programlarındaki yorumcuların, şahsıma hakarete varan söylemlerinin dozunu arttırarak seviyesiz saldırıları, devam etmem konusunda yeniden düşünmeye sevk etti" dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)