Thomas Edison
mucit, işadamı


Thomas Alva Edison11 Şubat 1847 tarihinde ABD'nin Ohio kentinde doğdu. 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti. İlköğrenimine burada başladı.

4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu.

Kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.

12 yaşında trenlerde dergi ve meyve sattı. Bir trenin yük vagonuna yerleştirdiği küçük bir baskı makinesiyle haftalık bir gazete bastı.

Telgrafçılık öğrenmeye karar verdi. 1863-1868 yılları arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 yılında bir atölye kurdu. Yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca borçlu olarak Boston'dan New York'a gitti.

1879 yılında bir elektrik ampulü icat etti. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üretti.

1878 yılında bir İngiliz Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etti.

İki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar verdi. Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. 1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi.

Bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. kkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

18 Ekim 1931 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Seyyar Satıcı Thomas Edison…
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 24 Haziran 2011

Thomas Edison’u ampulün mucidi olarak biliriz. Yani bilim adamı. Oysa yaşadığı dönemde dünyanın en zengin işadamlarından biriydi.

Edison 1847’de Ohio’da doğdu. İlkokuldan “algısı yavaş” diye uzaklaştırıldı. Bu “algısı yavaş”ın 1931’de öldüğünde tam 1093 (bindoksanüç) patenti vardı. Edison, okula gidemeyen her çocuğun yapacağını yaptı ve seyyar satıcılığa başladı. Trenlerde, meyve, gazete ve dergi sattı. Diğer haytalardan farkı, evindeki kimya laboratuarında “icat çıkarmaya” çalışmasıydı. Seyyar satıcılık yaptığı trene yerleştirdiği küçük bir baskı makinesiyle kendi gazetesini basıp satıyordu. Küçük Edison, trende de deneyler yapıyordu ve bu deneylerden biri, işini ve duyma yeteneğini kısmen de olsa kaybetmesine yol açacak bir yangınla sonuçlandı.

1863’ten 1868’e beş yıl boyunca ABD ve Kanada’da çeşitli telgrafhanelerde telgraf memuru olarak çalıştı.

1868 yılında dünyanın ilk “icat atölyesini” Boston’da açtı. Burada dünyanın ilk elektronik oy kayıt cihazını geliştirdi ancak patentini satamadığı için New York’a döndü.

Yılmadı, 1876’da New Jersey’de dünyanın ilk endüstriyel araştırma kurumu Menlo Park’ı kurdu. Menlo Park, icat yaparak bunları üretilebilir ve satılabilir hale getirmek için kurulmuştu. 1876 yılında kurulan Menlo Park’ın bir benzerinin henüz Türkiye’de kurulmadığını hatırlatmakta yarar var.
Edison, sadece bir mucit değil çok başarılı bir işadamıydı… General Electric, Commonwealth Edison (ComEd), Exelon Corporation, Consolidated Edison (ConEd), Edison International, Southern California Edison, Edison Mission Energy (EME), The Detroit Edison Company, Wisconsin Energy Corporation, Edison S.p.A, WEEI Sports Radio Network gibi birçoğu hala yaşayan ve milyarlarca dolar değerindeki şirketleri kurdu ya da temellerini attı.

Thomas Edison, 1931’de ölünceye kadar durmadan icat çıkardı ve şirket kurdu. İcatlarıyla zengin oldu. Nikolay Tesla gibi bir dâhi de Henry Ford gibi dünya üretim tarihini değiştirecek parlak bir mühendis de yanında çalıştı.

Kıssadan hisse; hiçbir seyyar satıcı asla sadece bir seyyar satıcı değildir. Potansiyel bir bilim adamı ya da işadamı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)