Steve Jobs
bilgisayar tasarımcısı


Apple Kurucusu


Steven Paul Jobs24 Şubat 1955 tarihinde San Fransisco'da doğdu. Biyolojik babası Abdulfettah John Sandali ile biyolojik annesi Joanne Schieble, onu Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verdi.

Kaliforniya Cupertino Lisesi'ne devam etti. Okul saatleri dışında Hewlett-Packard merkezindeki derslere katıldı. Kısa süre sonra aynı yerde yaz stajına kabul edildi.

1972 yılında Portland, Oregon'daki Reed Koleji'nde okumaya başladı. İlk dönemin sonunda okulu bıraktı. Arkadaşı Steve Wozniak ile zamanın ünlü oyun üreticilerinden olan Atari Inc'de oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı.

Aynı zamanda Homebrew Computer Club (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) ile tanışan ikili sürekli olarak bu kulübün düzenlediği toplantılara katıldı. Bu toplantılardan çok etkilenen ikili 1976 yılında Jobs'un evinin garajında Apple'ı kurdu. Şirketi kurduklarında Jobs 21, Wozniak ise 26 yaşındaydı.

Piyasaya sürdükleri ilk bilgisayar olan Apple I 666.66 dolardan satışa sunuldu. Aradan 1 yıl geçtikten sonra Apple II piyasaya sunuldu ve bu bilgisayar sayesinde şirketin bilgisayar piyasasındaki yeri sağlamlaşmaya başladı.

Apple, 1980 yılında halka açıldı. Aynı yıl Apple III piyasaya sürüldü.

1991 yılında Laurene Powell ile evlendi. Bu evlilikten 3 çocuğu oldu.

5 Ekim 2011 tarihinde öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Silikon Vadisi’nin Elmacısı Steve Jobs
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 09 Eylül 2011

Asıl adı Steven Poul jobs… 24 Şubat 1955’te Wisconsin’de doğan Steve Jobs’u, Suriye asıllı babası ve Amerikalı annesi değil evlat edinen ebeveynleri büyütür.

1971’de liseyi bitirir ancak bir yıl devam ettiği üniversiteden ayrılır. Bu bir yıl süresince sadece kaligrafi derslerine ilgi duyar. Bu ilgi, kısa bir süre sonra font sorunu yaşanmayan bilgisayarların doğmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarın kısa tarihinin gördüğü en büyük dâhilerden Steve Wozniak’ın ürettiği olağanüstü ürünleri ticarileştirmesi müthiş bir ortaklığın doğmasına yol açar.

Wozniak üretir, Jobs satar…

Jobs ailesinin garajında kurulan bilgisayar şirketi Apple, kuruluşundan birkaç yıl sonra katlanarak büyüyecek ve borsaya açılacaktı.
Jobs, 1983 yılında Pepsi’nin CEO’su John Scully’yi “ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, dünyayı değiştirmek mi?” diyerek ayartır ve Apple’ın CEO’su yapar.

Scully, iki yıl sonra Steve Jobs’u Apple’dan uzaklaştırır.

Apple I, II ve III, Apple Lisa ve Apple Machintosh’u geliştiren, Apple’ı bir efsaneye dönüştüren Jobs, 1985’ten 1996’ya kadar şirketinden ayrı kalır.

Bu arada Pixar Animasyon ile sinema sektöründe harikalar yaratır: Oyuncak Hikayesi, Cars, Kayıp Balık Nemo hep onun dönemindeki Pixar ürünleridir. 2006’da Pixar, Walt Disney tarafından satın alındığında, Jobs, Disney’in en büyük gerçek kişi ortağı olacaktır.

1996’daki dönüşü muhteşem olur. Jobs’un art arda çıkardığı yeni ürünlerle Apple, 14 yılda dünyanın en değerli şirketi haline gelir. I Mac, I Pod, I Pad, I Phone bilişim ve iletişim dünyasını sarsar. Yüksek fiyatlı bu ürünler milyonlarca satılır.
Ürünlerin piyasaya çıkacağı gün müşteriler kapı önünde sabahlar.

Bu inanılmaz sürecin sonunda geçen Ağustos’ta Apple’ın değeri 350 milyar doları zorlar. Bir süre için de olsa Exxon Mobil’i geçerek dünyanın en değerli şirketi olur.

Aynı Ağustos sonunda Steve Jobs, bir zamanlar verdiği “görevimi yapamadığım gün istifa edeceğim” sözüne sadık kalır ve istifa eder.
Steve Jobs, kanserle mücadelesini kaybettiği gün, Silikon Vadisi’nde yetiştirdiği “elma” ile “bilişim çağı”na damgasını vuran işadamı olarak unutulmayacaklar arasına girecek…
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)