Howard Hughes
HAKKINDA YAZILANLAR

Havacı Howard Hughes
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 19 Ağustos 2011

Zengin doğdu, yine zengin ama sefalet içinde öldü.
Howard Hughes, Hughes Tool Company’nin kurucusu, milyoner Howard Robard Hughes’in oğlu olarak 1905’te Teksas’ta doğdu.

İşadamı, havacı, film yapımcısı ve yönetmeni, son olarak da takıntılı bir münzevi olarak tanımlanabilir.

Henüz 19 yaşındayken babasının ölümü üzerine kendisine kalan petrol delgi makineleri yapan fabrikanın başına geçti. Kısa sürede işi büyütüp farklı sektörlere yöneldi.

1930’da girdiği sinema sektöründe “anlayışı” değiştiren filmler yaptı. Cehennem Melekleri filmini o dönem için çok büyük bir servet sayılan 3,5 milyon dolara çekti.

Yaralı Yüz filmine 250 bin dolarlık ürün yerleştirme alarak, sinema sektörü için yeni bir kazanç kapısı açtı.

Sinema sektöründen sonra havacılığa yöneldi. Havacılığa işadamlığının önüne geçecek kadar tutkuyla bağlandı. Nitekim Leonardo DiCaprio’nun başrolünü oynadığı, Hughes’in hayatını anlatan filmin adı Aviator (havacı) olacaktı…

Dünyanın bugüne kadar yapılmış en büyük uçağını inşa ettirdi. Bir kez de olsa havalanan H-4 Hercules’i bizzat uçurdu. Kanat açıklığı 97 metre 54 santim olan ve ladin ağacından yapılan bu efsane uçağın diğer adı “Ladin Kaz”dır.
Howard Hughes, 1938’de özel olarak tasarlattığı bir uçakla dünyanın çevresini 3 gün 19 saatte dolaşır.

1950’li yıllarda sağlık sektörüne girer. Hayatının son yıllarında saplantıları artar, sosyal ilişkileri bozulur ve münzevi hale gelir.
Yaşadığı dönemde dünyanın en zengin insanı bile seçilen Hughes, 1976’da zengin ama sefil bir biçimde öldü. 1,93’lük boyuna rağmen öldüğünde sadece 41 kiloydu. Ölüm nedeni yetersiz beslenmeden kaynaklanan böbrek yetmezliği olarak açıklandı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)