Fadil  Fazliç
hafız, akademisyen, müderris1 Kasım 1951 tarihinde Bosna Hersek'in Prnyavor şehrinde doğdu. Gazi Hüsrevbey Medresesi'ni bitirdi. Dönemin ünlü hocalarından hafızlık ve dini eğitim aldı. Saraybosna İslami İlimler Fakültesi'ni bitirdi. Burada yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. Gazi Husrevbey Mederesesi'nde 1983-2006 yılları arasında Kur'an-ı Kerim dersleri verdi. Bugüne kadar ülkenin önde gelen birçok hafızını yetiştirdi. Saraybosna'daki çeşitli camilerde 35 yıldır Kur'an-ı Kerim kıraat etti. 25 yıldır Bosna Hersek İslam Birliği'nın hafız komisyonu üyesiydi. Ülkede 'hafızların hafızı' olarak nitelendiriliyordu.

VEFAT-HABER

'Hafızların hafızı', Hak'ka yürüdü
28.03.2012

Bosna Hersek'te ''hafızların hafızı'' olarak anılan ve bugüne kadar çok sayıda hafız yetiştiren Fadil Fazliç (61) vefat etti.

Bosna Hersek'in Lukavac kentinde önceki gün katıldığı bir söyleşi programının ardından aniden rahatsızlanarak vefat eden Fazliç için başkent Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrevbey Camii'nde tören düzenlendi. Cenaze törenine, Fazliç'in ailesi, talebeleri ve Bosna Hersek Reis-ul Ulema Yardımcısı İsmet Efendi Spahiç ile çok sayıda yetkili ve vatandaş katıldı.

Kalesiya kentinde imamlık yapan oğlu Muamer Fazliç tarafından kıldırılan namazın ardından Fazliç'in cenazesi, Ferhadiye Camii'nin bahçesine defnedildi. Fazliç'in naaşı, Gazi Hüsrevbey Camii'nden Ferhadiye Camii'ne kadar öğrencileri, arkadaşları, akrabaları ve çok sayıda Bosna Hersekli tarafından taşındı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)