Rahmi Kalaycıoğlu
besteci, yazar1926 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde doğdu. Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'ndan 1949'da mezun oldu. Sonra yeni açılmakta olan İstanbul Radyosu'nda mali ve idari görevlerde bulundu. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün mali işlerini üstlendi. 1953 yılında Basın Yayın Turizm Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki merkezinde büro şefi olarak görev aldı.

1954 yılında yeni açılan Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'ne devam etti. 1955-1957 yılları arasında İstanbul Radyosu'nun Tahakkuk Şefliği görevine tayin edildi. 1958'de Basın İl Temsilciliği'nde görevlendirildi. Buradaki görevinde, yurt dışından gelen filmlerin sansür heyetinde Basın Temsilciliği üyesi olarak çalıştı. Bu görevde 6 ay bulunduktan sonra İstanbul Tanıtma ve Turizm Müdürlüğü'ne döndü.

İstanbul Radyosu Raportörlüğü'ne atandı. Bu görevine 1964'e kadar kadar devam etti. 1978 yılında 'Yüksek Ticaretliler' gazetesini çıkardı. 1990'dan itibaren Türk Musikisi'nin sonraki nesillere ulaşması için önemli çalışmalar yaptı. Vefatına kadar bu görevi kendine borç bildi.

17 Nisan 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.


ESERLERİ:

Türk Musikisi Bestekarlar Külliyatı
5 cilt
VEFAT-HABER

Kalaycıoğlu vefat etti
17 Nisan 2012

Türk Musikisi bestekarı Rahmi Kalaycıoğlu, İstanbul'da vefat etti. Bir süredir böbrek yetmezliği ve damar rahatsızlığı olan Rahmi Kalaycıoğlu, Kadıköy Acıbadem'deki evinde yaşamını yitirdi.

Kalaycıoğlu'nun cenazesi, bugün Levent Afet Yolal Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Türk Musikisi'ni özverili çalışmalarıyla belgeleyerek, külliyatlarını gençlere ulaştırmak için vefatına kadar çalıştı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)