Musa Eroğlu
Türk Halk Müziği Sanatçısı1946 yılında Mut’ta doğdu. Küçük yaşlarda bağlama çalmaya başladı. 17 yaşından itibaren Mut Halkevi çerçevesinde halk oyunları çalışmalarına katıldı. Silifke, Mut ve Barak ezgileri üzerine araştırma yaptı. Halk müziği arşivine derleme ve besteleriyle birçok türkü kazandırdı.

Arif Sağ ve Muhlis Akarsu’yla başlayıp sonra Yavuz Top’un da katıldığı »Muhabbet« çalışmalarının 1980 sonrası halk müziğinin sıçrama yapmasında, özellikle aşıklama konusunda önemli katkısı olan Eroğlu, Tahtacı Alevilerindendir.

Deyişten bozlağa her türü yorumlamayan Eroğlu bugüne dek 20 kadar kişisel kaset/CD hazırladı. Ayrıca bilinen birçok sanatçının müzik çalışmalarında yönetmenlik yaptı.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Eroğlu, müzik çalışmalarının yanısıra Kültür Bakanlığı Halk Kültürleri ve Oyunları dalında uzman ve araştırmacı görevini sürdürmektedir.
HABER

Eroğlu: Karakoç'u keşfedemediler!
7 Haziran 2012

Mihriban türküsünün bestecisi ve yorumcusu sanatçı Musa Eroğlu, şair ve yazar Abdürrahim Karakoç'un vefatıyla ilgili, ''Keşke diğer sanatçılar da benim gibi Karakoç'un şiirlerini besteleseydi. Müzik insanları Karakoç'u ve onun edebiyat çizgisini keşfedemedi'' dedi.

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açılamada, Karakoç'un vefatından üzüntü duyduğunu, Türkiye için önemli bir kayıp olduğunu söyledi.

Karakoç'un ölümünün zamansız olduğunu belirten Eroğlu, ''Keşke biraz daha yaşasaydı. Ancak feleğin bize çizdiği bir yol var. Engelleyemezsiniz'' diye konuştu.

Karakoç'a ait Mihriban şiirini bestelediğini hatırlatan Eroğlu, Karakoç'un belli bir edebiyat çizgisine sahip değerli bir şair olduğunu vurguladı.

Eroğlu, müzik insanlarının Karakoç'u keşfedemediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Keşke diğer sanatçılar da benim gibi Karakoç'un şiirlerini besteleseydi. 500 tane bestesi olsaydı. Müzik insanları Karakoç'u, onun edebiyat çizgisini keşfedemedi. Değerli Karakoç'un sevdaya dair çok güzel ifadeleri, şiirleri var. Ben Karakoç'un dünya görüşüyle değil şair, ozan yönüyle ilgileniyorum ve ondan etkileniyorum. Aynı ülkede yaşayan şairler, ozanlar ve sanatçılar birbirlerinden etkilenir. Çünkü ülkenin ortak kültürüyle, değerleriyle büyüyor, aynı havayı soluyorsunuz.''

Mihriban şiirinde ve türküsünde herkesin sevdaya dair bir şeyler bulduğunu bu nedenle de çok sevildiğini vurgulayan Eroğlu, ''Mihriban'ın anlattıkları herkes için önemli. Sadece benim için değil. Bu şiirde de Mihriban güzel duygularla anlatılmış. İnsanlar hem Mihriban'ı hem de şairini, bestekarını sevdi'' ifadelerini kullandı.

Karakoç'un düzgün bir Türkçe ile şiirler yazdığını ifade eden Eroğlu, sevenlerine başsağlığı diledi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)