Tekin  Akmansoy
sinema, dizi film ve tiyatro oyuncusu


senaryo yazarı20 Ocak 1924 tarihinde Denizli'nin Sarayköy ilçesinde doğdu. Babası yüksek devlet memurdu. 1939 yılında Ankara’ya taşındılar.

17 yaşında Halkevi'nde tiyatro kurslarına katıldı. Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı 'Para' isimli oyunda oynadı. Bu oyun ilk profesyonel oyunu oldu.
1942’de Feridun Çölgeçen Topluluğu’yla Strinberg (Baba) adlı oyunda oynadı.

Ankara Atatürk Lisesi'nden 1942 yılında mezun oldu. 1947 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi. Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak göreve başladı.

Bakanlar Kurulu'nun 1969 yılında Kıbrıs'a bir Türk tiyatrosu kurmakla görevlendirildi. Kıbrıs Türk Tiyatrosu 'İlk Sahne'yi kurdu.

TRT'de uzun süre yayınlanan 'Kaynanalar' dizisinde Kayserili uyanık iş adamı 'Nuri Kantar' tiplemesiyle ün kazandı.

'Devlet Sanatçısı' ünvanı verildi. 2011'de '2. Antalya Televizyon Ödülleri' kapsamında 'Onur Ödülü'ne layık görüldü. Meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri oldu. 1988 – 2002 yılları arasında TRT’nin yapmış olduğu 'Meddah' dizisinde tek başına birçok tipi oynadı.

'İki Aile', 'Kaynanalar', 'Emret Muhtarım', 'Beybaba' ve 'Sonradan Görmeler' dizilerinde, 'Mezarımı Taştan Oyun', 'Kanlı Feryat', 'Kaderin Mahkumları', '501 Numaralı Hücre', 'Köyden İndim Şehire', 'Kanlı Deniz', 'Nöri Gantar Ailesi' ve 'Kaynanalar' filmlerinde rol aldı.

TRT’de çok uzun süre yayınlanan 'Kaynanalar' dizisini yaptı. 1974 yılında başlayıp 2004 yılına kadar süren 'Kaynanalar' dizisinde Kayseri’li uyanık işadamı 'Nuri Kantar' tiplemesiyle öne çıktı.

İlk evliliğini Sevim Hanım ile yaptı. Bu evlilikten Alev adında bir kızı var. Alev Hanım'ın oğlu Ozan Orhon ise bir dönem adını pop müzik dünyasında duyurmuştu.

İkinci evliliğini Meral Akmansoy ile yaptı. Sanatçının Arzu Akmansoy adında yönetmen bir kızı var.

12 Şubat 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Tekin Akmansoy vefat etti
ntv 12 Şubat 2013

'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle de tanınan oyuncu Tekin Akmansoy, İstanbul'da zatürre teşhisi ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye'nin 'Nuri Kantar'ı

Kaynanalar dizisindeki "Nuri Kantar" rolü ile tanınan, tiyatrocu Tekin Akmansoy vefat etti.

'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle tanınan tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy, bir haftadır zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

89 yaşındaki Tekin Akmansoy'un 'Kaynanalar' dizisinde 'Nuriye Kantar' karakterini canlandıran rol arkadaşı Leman Çıdamlı da yaklaşık iki ay önce 18 Aralık 2012'de hayatını kaybetmişti.
HABER

Bir fenomenin ardından
Hürriyet 14 Şubat 2013

Tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında vefat eden tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy için Şişli’deki Kent Kültür Merkezinde bir tören düzenlendi.Törene Akmansoy’un kızları Alev Esen, Arzu Akmansoy, torunu Ozan Orhon, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ‘Kaynanalar’ dizisinde Akmansoy’un eşi Nuriye Kantar’ı canlandıran ve kısa bir süre önce vefat eden Leman Çidamlı’nın kızı Ayşegül Çidamlı da katıldı. Törenin düzenlendiği salondaki koltukların boş kalması dikkat çekti.

"BU, BABAMA VEDA DEĞİL. BABAM HEP YAŞAYACAK"

Kent Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan kızı Arzu Akmansoy, "Gerçekten sözün bittiği yer ne söyleyeceğini bilemiyor insan. O benim her şeyim canımdı. Arkadaşım babam her şeyimdi. Ben ’Onu kaybettim’ diye düşünmüyorum. ’Çok büyük bir sanatçı’ diye düşünüyorum. Allah herkese böyle bir ömür nasip etsin. Paris’ten gelen oyunu ne kadar çok oynamak istiyordu. Onun anısına bu oyunu izlemeyi çok isterim. Bu babama veda değil. Babam hep yaşayacak gönüllerde yaşayacak" dedi. Diğer kızı Alev Esen ise "Babam benim de arkadaşım dostumdu büyük oyuncu büyük sanatçıydı. O kadar başarılıydı ki. Baba rolünü de çok güzel oynadı. Hepimizin içinde bir parça olarak gitti. Hepimizin bütün Türkiye’nin başı sağ olsun. O bizim bir parçamızdı ailemizin bir parçasıydı " diye konuştu. Torunu Ozan Orhon da "Benim ışığımdı öğretmenimdi üstadımdı en büyük eleştirmenimdi hayatta bana en çok kızandı. Bazı zamanlarda sürtüşmelerimiz olurdu. ‘Dedem bana neden bu kadar kızıyordu? ‘derdim. Ben kendi bildiğimi yapmaya çalışırdım. Bana söylediği her şey her kızdığı şey doğru çıktı. ’Keşke onun izinde olsaydım’ diyorum. ’Keşke onu dinleseydim’ diyorum. Dedeciğim bana söylediklerini sonuna kadar götüreceğim. Senin ışığın hiç sönmeyecek çünkü sen bizim, hepimizin ışığısın" dedi.

"BU BABACAN NURİ KANTAR’I HEP ARAYACAĞIZ VE UNUTMAYACAĞIZ"

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de bir konuşma yaptı. Sarıgül, "Çok sevgili devlet sanatçısı Tekin Akmansoy’u bugün hakkın rahmetine uğurluyoruz. Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Sevgili Akmansoy da bütün yurttaşlarımızın ve halkımızın gerçekten sevgilisiydi. Bugün de Allah’ın sevgili kulu olarak böylesine anlamlı bir günde sevgili Tekin ağabeyi uğurluyoruz. O bizim Nuri Kantar’ımızdı. O tarihlerde bir tek Nuri Kantar vardı. Kaynanalar dizisi oynadığında trafik dururdu. Nuri Kantar uyanıktı ama o ölçüde de örfüne töresine ve Cumhuriyetin değerlerine çok bağlıydı. Bu babacan Nuri Kantar’ı hep arayacağız ve unutmayacağız" diye konuştu.

"KANTAR AİLESİ’NDEN BİR TEK BEN KALDIM"

Akmansoy’un ‘Kaynanalar’ dizisinde kızını oynayan tiyatro sanatçısı Defne Yalnız ise "Kantar Ailesi’nden bir tek ben kaldım. Ben ustamı kaybettim. Devlet tiyatrosunda ilk başrolümü küçük şehirde Tekin ağabeyimle birlikte oynamıştım. Mesleki olarak kendisinden çok feyz aldım. 43 yıllık mesleki yakınlığım vardı. Ben ustamı kaybettim seyirciler sevdikleri bir sanatçıyı kaybettiler. Her zaman burada olacak ve burada yaşayacak Anısının önünden saygıyla eğiliyorum " diye konuştu. ‘Kaynanalar’ dizisinde Akmansoy’un eşi Nuriye Kantar’ı canlandıran Leman Çidamlı’nın kızı Ayşegül Çidamlı da oradaydı. Çidamlı, "Annemi babamı kaybettim. Şimdi de Tekin ağabeyi kaybettik. Kaybetmedik aslında. Çok peş peşe geldi her şey. O Meral’ine kavuştu. Onların hepsi orada bir aradadır herhalde. Ben Alev ve Arzu’nun yanında olmak isterim. Çünkü ben bu acıyı deneyimledim " dedi.

Konuşmaların ardından cenazeye saygı geçişi yapıldı. Ardından da Tekin Akmansoy’un cenazesi Teşvikiye Camii’ne götürüldü.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)