Atalay Demirci
tiyatro sanatçısı, şovmen1976 yılında Ankara'da doğdu. Aslen Samsun'lu. 3 yaşındayken babasını maden ocağında kaybetti. Yetiştirme Yurtları'nda büyüdü. İlk ve orta öğrenimini Amasya'da tamamladı. Ankara Yenimahalle Ticaret Lisesi'nden mezun oldu. Sahneye ilk kez 30 Mayıs 1999 tarihinde çıktı. Uzun yıllar radyolarda program yaptı. Yazdığı ve okuduğu şiirlerle adından söz ettirmeyi başardı. Bir şiir albümü 3 şiir kitabı bulunmaktadır. 2013 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasının birincisi oldu. Evli ve bir çocuk babası.

HABER

Türkiye'nin yeteneği Atalay Demirci
Milliyet 12 Mart 2013

Yetenek Sizsiniz Türkiye'nin birincisi, Stund Up gösterisiyle Atalay Demirci oldu.

İki gün süren final performansları sonrası dün geceki canlı yayında, Türkiye'nin yeteneği belli oldu.

Büyük finale yükselen 21 yarışmacı arasında, Stund Up gösterisiyle Atalay Demirci ve bateri performansıyla küçük Baha Bayırlı son ikiye kaldılar ve kazanan Atalay Demirci oldu. Jüri üyeliğini aynı zamanda programın yapımcısı olan Acun Ilıcalı, Hülya Avşar ve Sergen Yalçın'ın yaptığı Yetenek Sizsiniz Türkiye'nin bu sezonki şampiyonu belli oldu.
HABER

Demirci: 33 yıl önce babamı maden kazasında kaybettim
Zaman 16 Mayıs 2014

Komedyen Atalay Demirci’nin babası, 33 yıl önce kömür madeninde çıkan patlamada hayatını kaybetmiş. Babası öldüğünde 4 yaşında olan Demirci, “Babasızlığın ne demek olduğunu iyi biliyorum.” diyor. Ünlü komedyen, madenlerdeki çalışma şartlarının iyileştirilmemesinden ise dert yanıyor.

Manisa Soma’da yaşanan maden faciası tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Sanat, iş, spor dünyası da dahil toplumun her kesimi Somalı maden işçilerinin acısını paylaşıyor. Ama içlerinde biri var ki, o madende yakınlarını kaybedenlerin acısını içinde hissediyor. Ünlü komedyen Atalay Demirci. 4 yaşındayken babasını maden kazasında kaybeden Demirci, “Ben babasızlığın ne demek olduğunu iyi bilirim. Her çıkarılan cenazede farklı duygular yaşıyorum, kanım donuyor.” ifadeleriyle duygularını anlatıyor. “Benim tek tesellim, babam da dâhil göçük altında kalan, patlamalarda ölen insanların şehit olması.” diyen ünlü komedyen, kaza nedeninin mutlaka sorgulanması ve maden ocaklarının şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini söylüyor.

1981 yılında Ankara Çayırhan’da bulunan kömür madeninde çıkan bir patlamada babasını kaybettiğini anlatan Demirci, 33 yıl geçmesine rağmen madenlerde hiçbir şeyin değişmediğinden dert yanıyor. Demirci, “3 gün Allah rızası için yasımızı tutalım ama sonra sorgulayalım. Derinlemesine araştırma yapıp kimler ihmal etmişse onları bulalım. Bu insanların şartlarını iyileştirmek için elimizden geleni yapalım.” diyor. Dünyada pek çok ülkede maden ocağı olduğunu ama böyle bir kazanın yaşanmadığını söyleyen Demirci, “İş kazası dediğimiz hadisenin Türkiye’de çok yüksek noktaya gelmesi utanç verici. İnsan gücümüz var. Ekonomimiz yerinde; aklımız var, bilime inanıyoruz ama helva olmuyor.” yorumunu yapıyor. Demirci, yaşanan facianın Türkiye’nin imajını da zedelediğini belirterek, “Dünya bizi insana değer vermeyen bir ülke olarak görüyor” diye konuşuyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)