Nevzat Atlığ
akademisyen, doktor, koro şefi


Doktor Nevzad Atlığ14 Ekim 1925 tarihinde süvari albayı ve müzisyen olan babası Nazmi Atlığ’ın görevde bulunduğu Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğdu. Aslen Edirnelidir.

Babasından keman ve musiki öğrendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip röntgen teşhis ihtisası yaptı. Üniversite korosunda keman çaldı, sonra bu koronun şefi, İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Şefi, İstanbul Konservatuarı İcra Heyeti Şefi, İstanbul Radyosu Müdürü (1955-1958) oldu.

İstanbul Radyosu Küçük Korosu’nu yönetirken 1963’te Mesut Cemil Bey’in vefatı üzerine Klasik Koro’nun şefliğine getirildi. 1976 yılına kadar bu görevi yürüttü. Milli Eğitim Bakanlığı Türk Musikisi Araştırma ve Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı, 1000 Temel Eser Komisyonu üyeliği ve TRT Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kurunca koronun şefliğine getirildi. Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikisi hocalığından ayrıldı.

1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Milli Kültür Vakfı’nca 1983 yılı Türk Kültürü Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyeliğine seçildi ve 1984 yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında "Profesör, 1987 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

2004 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile ödüllendirildi. Pek çok müzisyen yetiştirdi. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda ve Bakırköy Vakfı Konservatuarı’nda emekli öğretim üyesi olarak çalıştı. Evli ve iki çocuk babasıdır.


ESERLERİ:

Türk Musikisi Klasikleri

Prof. Dr. Nevzad Atlığ’ın bu güne kadar yönettiği sayısız sahne, radyo ve TV konserleri dışında yirmi CD’lik müzik yayını ve beş ciltlik Türk Musikisi Klasikleri nota yayınları bulunmaktadır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Dr.Nevzad Atlığ Hakkında

Hakkında; Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nca 50. Sanat Yılında Nevzad Atlığ, Kubbealtı Vakfı’nca Ergun Balcı’nın müellifi olduğu Musikimizle Övünmemiz için Nevzad Atlığ, Bakırköy Konservatuarı Vakfı’nca hakkında 1948 yılından bu yana basında yüz yazar ve edip tarafından kaleme alınmış makalelerden oluşan Basında Nevzad Atlığ ve Mehmet Güntekin’in müellifi olduğu Nevzad Atlığ’ın Tanıklığında Yakın Dönem Musiki Tarihimiz başlıklı kitaplar yayınlanmıştır.
HABER

Aydın Doğan Ödülü, Nevzad Atlığ'a verildi
17 Nisan 2013

BU yıl ‘Türk Müziği’ alanında verilen 17. Aydın Doğan Ödülü, Prof. Dr. Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı’na verildi.

Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erol Belgin’e ödüllerini Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan takdim etti. Aydın Doğan Vakfı’nın kurucusu adına 1996 yılından bu yana düzenlediği Aydın Doğan Ödülü’nün, 2013 yılında ’Türk Müziği’ alanında verilmesine karar verdi.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)