Mihraç Ural
THKP-C Acilciler Terör Örgütü LideriHatay'ın Antakya ilçesinde doğdu. THKP-C örgütüne girdi. Mahir Çayan’dan sonra THKP-C’de bölünmeler yaşandı. THKP-C Acilciler örgütü daha çok Hataylılar’dan oluştu. Örgüt özellikle Hatay’da kök saldı. Acilciler Örgütüne 1976 yılında Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı. Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu.

1977 yılında Adana'daki ABD Konsolosluğu bombalama eylemine gözcü olarak katıldı. 10 Mart 1978 tarihinde banka soygunu nedeniyle bir operasyonda yakalandı. 1980'de Adana Cezaevi'nde gardiyanlara para verilerek sahte tahliyeyle kaçması sağlandı.

1980'in Mayıs ayında Suriye'ye gitti. Ertesi yıl Hafız Esad'ın kardeşi Cemil Esad'ın emriyle vatandaşlık belgesini aldı. Lazkiye’ye yerleşti.

Suriye'de Hafız Esad’ın akrabası ve Cemil Esad'ın sekreteri olan eşi Malak Fadal adlı bir kadınla evli. Kendisinin üzerinde çok sayıda gayrimenkulü var.

Hatay'ın Suriye'ye bağlanması için uğraşan Uruba adlı bir örgütle çalıştı. Kendisini de 'Genç Uruba'cı olarak tanıttı.

Öcalan'ı 'kadim dostum' diye anlatır.

Mihraç Ural liderliğindeki örgüt, Esad yanlısı ‘Mukaveme Suriye’ adlı milis grubu ismiyle Lazkiye dağlarında Özgür Suriye Ordusu ile savaşıyor.

Ural’ın Lazkiye’ye bağlı Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Kesep bölgesinde yürütülen operasyonlara liderlik yaptığı da biliniyor.

Acilciler özellikle Hatay’da Esad yanlısı gösteriler düzenlemekle suçlanıyor.

HABER

Reyhanlı Katliamı'nın sorumlusu
Sabah 13 Mayıs 2013

Hatay patlamasıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Esad'ı suçlaması ve "Bombacılar Suriye istihbaratı (El Muhaberat) bağlantılı" demesi gözleri, Esad safında savaşan ve Türkiye'de yasadışı THKP-C Acilciler örgütünün lideri olarak tanınan Mihraç Ural'a çevirdi.

Geçen hafta Suriye'deki Banyas katliamını da organize ettiği iddia edilen ve Hatay'da tabanı olan Ural'ın, son patlamayı da organize etmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.
HABER

'Öldü' denilen Mihraç Ural Soçi'de görüldü
30 Ocak 2018

Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural'ın Soçi Kongresi katılımcıları arasında görülmesi üzerine Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından izahat talep ettiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni Türkiye adına izleyen resmi heyet, THKP-C Acilciler lideri Mihraç Ural'ın katılımcılar arasında görülmesi üzerine, etkinliği organize eden Rusya Federasyonu Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları nezdinde girişimde bulundu.

TÜRKİYE'YE TEVDİ EDİLEN LİSTEDE YOKTU

Heyet, ismi daha önce Türkiye'ye tevdi edilen davetliler listesinde yer almayan Mihraç Ural'ın Kongre'de hazır bulunmasından 'duyulan rahatsızlığı' kayda geçirdi ve izahat istedi.

'İVEDİLİKLE İNCELEYECEĞİZ'

AA'nın haberine göre Rus makamları, konuyu ivedilikle inceleyeceklerini ve sonuçla ilgili bilgi vereceklerini bildirdi.

'YABANCI SAVAŞÇILARLA SINIRDA MÜCADELE HAREKETİ'

37 yıldır Suriye'de bulunduğunu söyleyen Mihraç Ural, 6 yıl önce dünyanın dört bir yanından gelip Türkiye sınırından sızdığı iddia edilen yabancı cihatçılarla mücadele için 'Mukaveme Suriye' adlı hareketi kurup liderliğini üstlenmişti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)