Turgay Ciner
işadamı1956 yılında Artvin'in Hopa ilçesinde doğdu. Üniversite yıllarında oto yedek parçacılığı ticaretine başladı. Talimhane’de bir dükkan sahibi oldu.

7 Mart 1978 yılında Park grubunu kurdu. 1984 yılında Almanya’dan Mercedes ithalatına başladı. 1988 yılında Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte Yazeks’i kurdu. Anadolu Endüstri’nin Irak’taki taahhütlük işlerini devraldı. 1990 yılına kadar bu ülkede anahtar teslim işler yaptı. Körfez Krizi’nin ardından Rus pazarına yöneldi. Özbekistan’da devlet için anahtar teslimi entegre tekstil fabrikaları kurmaya başladı. 2001 ekonomik krizinde medya sektöründe söz sahibi olmak istedi. Bilgin Grubu’na ait medya kuruluşlarına talip oldu. Bilgin Grubu TMSF ile anlaşarak medya kuruluşlarını Ciner’e ait Park Grubu’na kiraladı.

Dinç Bilgin’den aldığı medya şirketlerine 1 Nisan 2007’de TMSF el koydu. 1999 yılında Ufuk Güldemir tarafından bir haber sitesiyle yayın hayatına başlayan ve televizyon yayıncılığıyla devam eden Habertürk’ü 2007 yılında 35 milyon dolara satın aldı. Nisan 2009’da Habertürk gazetesini yayın hayatına soktu.

Ciner Yayın Grubu, Ciner Yayın Holding olarak; Gazete Habertürk, Ciner Medya Yatırımları, Ciner Gazete Dergi(dergi yayıncılığı), Habertürk Gazetecilik ve Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, GD Gazete Dergi(dergi yayıncılığı) gibi medya şirketlerine sahip olmasının yanında Habertürk TV ve Bloomberg HT ve bu kanalların radyosunu da elinde tutuyor.

Enerji ve Madencilik ise, Park Termik, Park Teknik, Eti Soda, Park Enerji, Park Elektrik, Silopi Elektrik Üretim, Park Toptan Elektrik Enerjisi Satış, Park Maden ve Riotur sektörlerini sahip. Ticaret, Sanayi ve Hizmet sektörlerinde Park Holding, ETİ Hava Taşımacılığı A.Ş., Park Tıp Sağlık, Havaş, Larespark Hotel, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Cam, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Lares Truzim’e sahip.

Ayrıca Kasımpaşa Spor Kulübü ve Show TV'yi de satın aldı.
HABER

Show Tv'yi Ciner Grubu satın aldı
31 Mayıs 2013

Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Grubu, Show Tv hisselerini Habertürk televizyon ve gazetesinin sahibi Ciner Grubu'na 402 milyon dolara satmak için ön protokol imzaladı.

Çukurova Grubu'nun, Show Tv hisselerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) gözetiminde, Ciner Grubu'na 402 milyon dolara satışı konusunda ön protokol imzaladığı açıklandı.

402 MİLYON DOLARA ÖN PROTOKOL İMZALANDI

TMSF'den yapılan açıklamada, Çukurova Grubu'nun Show Tv hisselerini TMSF gözetiminde Ciner Grubu'na 402 milyon dolara satışı konusunda ön protokol imzaladığı duyuruldu.

Açıklamada ayrıca Show Tv Genel Müdürlüğüne Habertürk televizyonu Genel Müdürü Semih Kaya'nın getirildiği belirtilirken, Show Tv eski Genel Müdürü Serdar Çaloğlu'nun ise Yönetim Kurulu Danışmanı olarak atandığı açıklandı.
HABER

Kasımpaşa'nın yeni başkanı Ciner
25 Ocak 2015

Süper Lig'in 17. hafta karşılaşmasında Fenerbahçe'ye 3-0 yenilen Kasımpaşa'da kulüp başkanı Zafer Yıldırım, görevini yönetim kurulu üyesi Turgay Ciner'e devretti.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zafer Yıldırım'ın, Kasımpaşa Sportif Faaliyetler AŞ'deki yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrıldığını belirterek, "Böylece kulüp başkanlığından da ayrılmış oldu. Bu göreve Turgay Ciner geldi. Dolayısıyla yeni başkan da Turgay Ciner oldu" dedi.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)