Doğan Koloğlu
gazeteci, yazar


TSYD Eski Genel Başkanı1927 yılında Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. Galatasaray'a futbolcu, yönetici ve teknik adam olarak da hizmet etti. Ayrıca Galatasaray Divan Kurulu 2. Başkanlığı yaptı.

Gazeteci ve araştırmacı yazar kimliğiyle Türk basınının önemli isimlerinden biriydi. Hürriyet Gazetesi spor servisi müdürlüğü yaptı. Akşam, Milliyet, Sabah ve Vatan gazetelerinde çalıştı. Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) kurucu üyelerindendi. TSYD'nin 1981-1984 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı yaptı.

13 Kasım 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Hücum Futbolu

Doğan Koloğlu'nun spor yazılarıyla Türk sporuna ve futboluna büyük emekleri oldu. 'Hücum futbolu' terimini çok sık olarak kullanan ve futbolda hücumun önemini yüzlerce yazıyla anlatan Koloğlu ayrıca 'patlayan forvet' terimini de akıllara kazıyan isim olmuştu.

HABER

Doğan Koloğlu vefat etti
13 Kasım 2013

Türk basınının duayenlerinden Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) eski genel başkanı, gazeteci-yazar Doğan Koloğlu 13 Kasım 2013 tarihinde akşam saatlerinde Hakkın rahmetine kavuştu.

Uzun zamandır tedavi gören Koloğlu'nun cenazesi 15 Kasım Cuma günü Levent Camii'nde Cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu'daki aile kabristanına defnedilecek.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)