Aydan Özoğuz
Almanya-siyasetçi


SPD Genel Başkan Yardımcısı1967 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde doğdu. İngiliz ve İspanyol Filolojisi öğrenimi gördü. 1989 yılında Alman vatandaşlığına geçti ve 1994 yılından itibaren Körber Vakfı’nda çalıştı. Hamburg Eyalet Parlamentosu milletvekilli oldu. 2009 yılındaki genel seçimlerde de Federal Meclis milletvekili seçildi. Hamburg Eyaleti İçişleri Senatörü Michael Neumann ile evli, bir kız çocuğu annesi. Özoğuz’un iki erkek kardeşinin internette Muslim Markt adlı bir siteleri bulunduğu ve buradan İsrail aleyhine yayınlar yapıldığı iddia edilmişti. Athena Grubu’ndan Gökhan ve Hakan’ın kuzeni.HABER

Almanya'da ilk Türk bakan
15 Aralık 2013

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz'un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağı açıklandı.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz'un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağı bildirildi.

Özoğuz, ülke tarihinde federal hükümet kabinesinde yer alan Türk kökenli ilk isim olacak. Aydan Özoğuz, 1958'de Türkiye'den göç eden bir ailenin kızı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)