Figen Yüksekdağ
HDP Eş Genel Başkanı


Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eski Genel Başkanı1971 yılında Adana'nın Yumurtalık ilçesinde doğdu. Siyasi faaliyete ilk olarak gençlik hareketi içerisinden katıldı. Uzun yıllar sol kurum ve örgütlenmesinde yer aldı. Atılım Gazetesi yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. 2009 yılı sonunda siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklandı. Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü yaptı. 2003 genel seçimlerinde Adana bağımsız milletvekili adayı oldu. Değişik yıllarda eylemler nedeniyle hapis yattı.
HABER

Figen Yüksekdağ HDP eş genel başkanlığına seçildi
22 Haziran 2014

HDP eş genel başkan seçimlerinde, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 3. tur oylamada HDP Eş Genel Başkanı seçildiler.
HABER

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı!
4 Kasım 2016

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 7 milletvekili tutuklandı.

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" suçlarını işlediği yer alıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)