Sökeli Cafer Efe
efe1885 yılında Girit’te doğdu. Girit'teki Rum baskısı sonucu Söke'ye yerleşti. Yunan işgalinden sonra Milli Mücadeleye kendi çetesi ile katıldı. Türklerin aleyhinde eylem yapan Rum kışkırtıcılarla savaştı. Ortaklar, Aziziye ve en son Germencik’te Yunan ordusuna karşı mücadele etti. 19 Temmuz 1919 tarihinde en başarılı baskını olan Germencik baskınında vuruldu.

Şehit düştüğü yerin yakınında bir ilkokula ve Söke’de Kemal Paşa mahallesinde bir cadde'ye adı verildi.Sökeli Cafer Efe Türküsü

Alıverin,sandığımdan kürkümü
Ben ölürsem söylesinler türkümü
Ana benim al entarim soldu mu
Kader kısmet böyle imiş Efeler hey

Germencik ortasında toplar kuruldu
Cafer Zeybek öğle sonu vuruldu
Anasına akşam üstü duyruldu
Kader kısmet böyle imiş Efeler hey

Mezarımı derin kazın dar olsun
Etrafında mor sümbüllü bağ olsun
Cafer öldü vatan sağ olsun
Kader kısmet böyle imiş Efeler hey

HAKKINDA YAZILANLAR

Sökeli Cafer Efe
Sabahattin Burhan
Bilge Kültür Sanat / Roman Dizisi
Türkçe
574 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 19 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786054921348

Okurken dehşete kapılacağınız, gözyaşlarınızı tutamayacağınız müthiş bir eser. Sökeli Şehit Cafer Efe… Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Sökeli Cafer'in hayatı, düşmanla yaptığı mücadele ve bir milletin şahlanışı ancak böyle destansı bir üslupla ele alınabilirdi.Sabahattin Burhan, sadece usta bir roman yazarı değil, çok iyi bir araştırmacı, iyi bir gözlemci. Üstelik üslubu son derece akıcı. Dev gibi eserleri onun kaleminden bir solukta okuyabiliyorsunuz.

Sökeli Cafer Efe, mazimizden bugüne açılan bir perde. Bizlere bu perde vasıtasıyla, ülkemizin ve insanımızın yaşadığı zor ve dehşet dolu günleri gösteriyor. Neredeyse unuttuğumuz değerler, kahramanlarla birlikte gözlerimizin önüne geliyor. Ayrıca unutmaya yüz tuttuğumuz bazı gerçekleri de bizlere hatırlatıyor.Bir milletin kurtuluşu için neler yapıldı, nasıl büyük zorluklar yaşandı öğrenmek isteyenler için Sökeli Cafer Efe ideal bir kitap.Bebekleri gözlerinin önünde öldürülen kadınların çığlıklarına, kuyuya atılan genç kızlarımızın feryatlarına, herkesin önünde gözleri çıkarılan, ağızları burunları kesilen, bağırsakları deşilen delikanlıların durumuna tahammül ederek okuyun bu kitabı. Okuyun ve memleketi ne pahasına bize bırakan yiğitlerimize ve böylesi muhteşem bir eseri yıllarca emek harcayarak bizlere kazandıran yazara teşekkür edin.
(Tanıtım Bülteninden)
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)