Behiye Aksoy
Türk Sanat Müziği Sanatçısı19 Eylül 1929 tarihinde İstanbul'da doğdu. Annesi ve halasının piyano ve ud çalmalarından etkilenerek müziğe yöneldi.

Ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu sınavına girdi. 1948 yılında stajer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

Maksim Gazinosu tarihinde Zeki Müren'le yarışan tek rakipti. Döneminde plakları çok ilgi gördü. Sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edildi. 80'li yıllarda müziği bıraktı.

Halil Aksoy ile evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır. Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan'la evlenip ayrıldı.

1967 yılında Kederli Günlerim, 1973 yılında Falcı isimli Türk filmlerinde baş rolde oynadı. 2001 yılında alzheimer hastalığına yakalandı. 2011 yılında huzurevinde yaşamayı tercih etti.

1 Haziran 2015 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ALBÜMLERİ:

Behiye Aksoy (Şençalar Plak)
Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak)
Kıskanırım (Atlas Plak)
1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak)
Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak)
Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak)
Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak)
Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak)
Çağrı (Lider Plak)
Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak)
Nankör (Harika Plak)
Ölmeyen Nağmeler - Buket 1 (Harika Plak)
Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik)
Ayrilamayiz Artik
At Kadehi elinden
Elbet birgün bulusacagiz
Bir Kara Sevda
Bir garip yolcu

FİLMLERİ:

Falcı (1973)
Kederli Günlerim (1967)
Lanetli Yıllar(1976)

HABER

Behiye Aksoy yoğun bakımda
7 Aralık 2014

Ünlü Türk Sanat müziği sanatçısı Behiye Aksoy, yüksek ateş ve solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı.

2001 yılında yakalandığı Alzheimer hastalığı nedeniyle tüm birikimlerinin tamamını elinden çıkararak huzur evine yerleşen 85 yaşındaki ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, yüksek ateş ve solunum yetmezliği nedeniyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

HABER

Ünlü sanatçı Behiye Aksoy vefat etti
1 Haziran 2015

Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 85 yaşında hayatını kaybetti. Türk müziğinin usta ismi Behiye Aksoy uzun süredir huzurevinde kalıyordu.

2001 yılında yakalandığı alzheimer hastalığı nedeniyle bir süre tedavi gören Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı huzur evinde hayatını kaybetti. Ünlü sanatçının cenazesi 3 Haziran Çarşamba günü Teşvikiye Camiinden kaldırılacaktır.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)