Saddam Cemal
IŞİD liderlerindenEskiden bir uyuşturucu satıcısıydı. Daha sonra Özgür Suriye Ordusu'na katıldı. Son olarak da IŞİD içinde yer aldı. IŞİD önce Saddam Cemal'in evini havaya uçurdu, kardeşlerinden birini öldürdü. Başka bir kardeşini de önce esir alıp sonra öldürdü. Bundan sonra Cemal ortadan kayboldu. 2013 Kasım'ında ortaya çıktı ve IŞİD'e biat ettiğini açıkladı.

HABER

IŞİD'in yeni lideri Saddam Cemal mi?
Milliyet 12 Kasım 2014

Telegraph gazetesi IŞİD'in El Bağdadi'den sonra yeni liderinin Saddam Cemal olduğunu öne sürdü.

Cemal'in eski bir torbacı olduğu, IŞİD tarafından evinin uçurulduğu ardından IŞİD saflarına katıldığı iddia edildi.

IŞİD terör örgütünün lideri ve halife olarak kabul edilen Ebubekir el Bağdadi'nin ağır yaralandığı, hatta öldüğü iddiaları ortaya atılmıştı. İddia henüz teyit edilmedi. Bu aşamada IŞİD'in yeni liderinin kim olacağı tartışmaları da başladı. Yeni lider olarak ortaya ilginç bir iddia atıldı.

IŞİD'in yeni liderinin kim olacağu konusuyla ilgili Telegraph Gazetesi IŞİD'in Suriye'deki yeni komutanlarından birinin korumalığını yaptıktan sonra bu görevinden kaçarak ayrılan Abu Abdullah adlı kişiyle konuştu. Gördüklerinin İslam'ı yaymak adına doğru bir yol olmadığını düşünerek örgütten kaçtığını belirten Abdullah röportajda; bir dönem yanında bulunduğu, IŞİD'in yeni lideri olduğunu iddia ettiği Saddam Cemal'le ilgili bilgiler verdi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)