Selman bin Abdulaziz
Suudi Arabistan Kralı


Suudi Arabistan'ın 7. Kralı1935 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da doğdu. Henüz çocuk yaşta babası Abdulaziz'in meclislerine iştirak etti. Gençlik yıllardan itibaren yurt içinde ve dışında ailesini ve ülkesini temsil etmeye başladı.

İlk öğrenimini Riyad'daki Prensler Okulu'nda gördü. Mescid-i Haram İmam-Hatibi Şeyh Abdullah Hayyat'tan Kur'an-ı Kerim dersleri aldı.

İlk siyasi görevine 19 yaşında Riyad bölgesi Emir Vekili olarak tayin edildiği 1954 yılında başladı. Bir yıl sonra Emir tayin edildi. 1960 yılında görevinden istifa etti ancak 3 yıl sonra tekrar aynı göreve atandı.

1955-1960, 1963-2011 yıllarında Riyad Emirliği görevinde bulundu.

Kral Abdullah, 2011 yılında Selman'ı, kardeşi Sultan bin Abdulaziz'in vefatından kısa bir süre önce yerine Savunma Bakanlığı görevine atadı. Selman ayrıca, 2012'nin haziran ayında vefat eden Prens Nayif bin Abdulaziz'in yerine, Veliaht, Başbakanvekili görevlerine getirildi.

Kral Abdullah'ın vefat etmesinin ardından Selman bin Abdulaziz'in Kral, Mukrin bin Abdulaziz'in de veliaht olarak tayin edildiği açıklandı.
HABER

Yeni kral Selman bin Abdülaziz
23 Ocak 2015

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz, dün gece hayatını kaybeden Kral Abdullah'ın son 2 yılda geçirdiği hastalıklar dolayısıyla ülkeyi fiilen yönetiyordu.

Ülkenin kurucu Kralı Abdulaziz'in oğulları arasındaki en güçlü 7 kişiden biri kabul edilen yeni kral Selman, kendisinden önceki kralların tamamına danışmanlık yapması ve uzun yıllara dayanan siyasi tecrübesiyle dikkati çekiyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)