Emine Uçak Erdoğan
gazeteci, yazar1973 yılında Siirt'in Şirvan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Şirvan'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu. Çağrışım dergisi ve TGRT'nin ardından uzun yıllar İhlas Haber Ajansı'nda editör olarak görev yaptı. 2001 yılında Türkhaber gazetesinin kuruluşunda yer aldı. 2002-2011 yılları arasında İSTON AŞ'de yayın sorumlusu olarak görev yaptı. Çanakkale Savaşı'nda Kürt Civanlar isimli kitabı 2008 yılında yayımlandı. Evli ve üç çocuk annesidir.

ESERLERİ:

1.Bir Gece Büyümek Keje
2.Keje: Dı Şeveke De Mezin Buyin
3.Malan Barkirin
4.Çanakkale Savaşında Kürt Civanlar
ESER-AYRINTI

Çanakkale Savaşında Kürt Civanlar
Emine Uçak Erdoğan

Yayınevi: Yarımada
Sayfa Sayısı: 104
Baskı Yılı: 2008
Dili: Türkçe

Kürt halkı dinine bağlı bir halktır. Zaten İngiliz misyonerlerinin, cizvitlerinin başarısız olmasının sebebi budur. Kürtler dini bağlılıkları sebebiyle savaşa katılmışlardır. Balkanlarda da, Birinci Dünya Savaşında da bulunmuşlardır. Hep beraber mücadele etmişlerdir.

Abdulmelik Fırat

Kürtlerin Osmanlıya sadakatinin en çarpıcı göstergesi,1912den 1918e kadar aralıksız devam eden kanlı savaş ve felaket yıllarında imparatorluk ordularında çarpışmalarıydı. Art arda gelen Trablusgarp, Yemen ve Balkan Savaşları ve hemen sonra patlak veren Birinci Dünya Savaşında pek çok Kürt Osmanlı Ordusunda görev aldı.

Mustafa Akyol

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)