Şarık Tara
Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı


inşaat yüksek mühendisi, işadamı22 Nisan 1930 tarihinde Üsküp'te doğdu. Annesi Mahmure Hanım, Erenköy Kız Lisesi'nde okumuş. Tara, anne tarafından I. Murat'ın öncü kuvvet komutanı ve Yıldırım Bayezid tarafından Üsküp ve Kosova bölgesini idareye tayin edilmiş olan Yiğit Bey'in torunu. Yahya Kemal ile de torun çocukları olmaları nedeniyle aralarında akrabalık bağı bulunuyor.

Babası Fevzi Bey ise, bilindiği kadarı ile son üç kuşağı esnaflık yapan Karadağ kökenli Hacıhamziç
ailesindendir.

Tara'nın dedesi İbrahim Bey'in babası Hamza Bey'den dolayı bu isimle anılırlar-Tara soyadı ise Karadağ'daki Tara Dağı ve Tara Nehri'nden gelmektedir.

Fevzi Tara, Üsküp, Beyrut ve Belgrad'da tahsil yapmış bir avukattır. Sancak ve güney Yugoslavya müslümanlarının Yugoslavya Kralı nezdinde temsilciliğini de yapan babası Manastır'da avukatlık stajını yaparken annesi ile tanışmış. Ticari kariyeri 1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda'nın yardımıyla önce kendisi İstanbul'a gelir ve yengesi Seniha hanımın yanında kalır. 1944'de ailesinin de geldiği Türkiye'de orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra 1957 yılında kızkardeşi Vildan Gülçelik'in kocası (daha sonra bir uçak kazasında vefat eden eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kolektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başlamıştır. Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kolektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.'ye dönüşmüştür. Şarık Tara, bünyesinde çok sayıda şirketin yer aldığı ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi'nin halen Fahri (Onursal) Başkanlığını yapmaktadır. Başarıları İşadamı Vehbi Koç ile de çok iyi arkadaştı.

28 Haziran 2018 tarihinde İstanbul'da vefat etti.HABER

2014 Gelir Vergisi rekortmeni Şarık Tara
26 Haziran 2015

2014 Gelir Vergisi rekortmeni 37.5 milyon TL ile Şarık Tara oldu.
HABER

İşadamı Şarık Tara hayatını kaybetti
28 Haziran 2018

Enka İnşaat’ın patronu Şarık Tara, tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği sebebiyle 88 yaşında hayatını kaybetti...

Forbes Türkiye tarafından hazırlanan "En Zengin 100 Türk" listesinde 7'nci sırada yer alan Enka İnşaat’ın patronu Tara, tedavi gördüğü Acıbadem Maslak Hastanesi'nde çoklu organ yetmezliği sebebiyle 88 yaşında hayatını kaybetti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)