Hulusi Akar
Milli Savunma Bakanı


Genelkurmay Eski Başkanı1952 yılında Kayseri'de doğdu. 1972 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1973 Yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1980 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yaptı.

1982 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak 7'nci Piyade Alayı'nda Karargâh Bölük Komutanlığı, 12'nci Piyade Tümen Komutanlığı'nda Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth Napoli/İtalya) İstihbarat Başkanlığı'nda İstihbarat Subaylığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'nda İstihbarat Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Başkanlığı'nda Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Görev Kuvveti Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 51'inci İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı ve Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth Napoli/İtalya) Plan Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay 2.Başkanlığı Görevini yürüttü. 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı.

Şule Akar ile evli ve iki çocuğu var. İngilizce biliyor.

HABER

Özel'in yerine Hulusi Akar genelkurmay başkanı olacak
Milliyet 11 Temmuz 2015

Yüksek Askeri Şûra’da Orgeneral Özel’in yerine Orgeneral Akar geçecek ve 2019’a kadar bu görevde kalacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 4 yıllık görev süresi dolduğu için emekliye ayrılacağı Şûra’da, Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın oturmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Orgeneral Akar, 2019’a kadar bu görevde kalacak. Genelkurmay Başkanlığı görevinin el değiştirecek olması nedeniyle, Genelkurmay Karargâhı’ndaki general kadrosunun bir bölümünün değişeceği ifade ediliyor.
HABER

149 darbeci general ordudan atıldı
Milliyet 28 Temmuz 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Org. Akar, darbe girişiminin ardından kritik bir zirve gerçekleştirdi.

Zirvede 149’u general ve amiral toplam bin 684 TSK personelinin kurumdan çıkarılması kararı verildi.

Kritik zirvede alınan kararlar çerçevesinde 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkilendirilen ve bu nedenle TSK ile ilişiği kesilen general ve amiral rütbesindeki subaylar şöyle:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Orgeneral: Adem Huduti

Korgeneral: Yıldırım Güvenç, Metin İyidil, Satı Bahadır Köse, Mustafa Özsoy, Erdal Öztürk, İlhan Talu, Salih Ulusoy, İbrahim Yılmaz

Tümgeneral: Hasan Nevzat Taşdeler, Metin Akkaya, Mehmet Akyürek, Avni Angun, Abdullah Baysar, Mehmet Dişli, Halil İbrahim Ergin, Halit Günbatar, Oğuz Serhad Habiboğlu, Memduh Hakbilen, Mustafa İlter, Salih Sevil, Osman Ünlü

Tuğgeneral: Nihayet Ünlü, Semih Terzi, Numan Yediyıldız, İsmet Gökhan Gülmez, Kerim Acar, Arif Settar Afşar, Şenol Alkış, Metin Alpcan, Hidayet Arı, Yavuz Ekrem Arslan, Ali Avcı, Özkan Aydoğdu, Murat Aygün, Mehmed Nuri Başol, Savaş Beyribey, Adem Boduroğlu, Erhan Caha, Ali Rıza Çağlar, Ekrem Çağlar, Alpaslah Çetin, Ünsal Coşkun, Cemalettin Doğan, Yüksel Durak, Mehmet Şükrü Eken, Cihat Erdoğan, Hakan Eser, Yüksel Gönültaş, Orhan Gündüz, İsmail Güneşer, İsmail Gürgen, Eyyüp Gürler, Hayrettin Kaldırımcı, Ali Kalyoncu, Zeki Karataş, Erdem Kargın, Salih Kırhan, Ahmet Bican Kırker, Bekir Koçak, Yunus Kotaman, Mustafa Kurutmaz, İbrahim Lütfi Nuhoğlu, Ahmet Otal, Mehmet Ozan, Kamil Özhan Özbakır, Mehmet Partigöç, HASAN Polat, Fatih Celaleddin Sağır, Ali Salnur, Mesut Savaş, Osman Nadir Saylam, Mustafa Serdar Sevgili, Murat Soysal, Uğur Şahin, Ahmet Şimşek, Mücahit Tamer, Şener Topuç, Abdulkerim Ünlü, Lütfü İhsan Yanıkoğlu, Murat Yaygın, Murat Yetgin, Ersin Yıldırım, Mustafa Yılmaz, Mehmet Nail Yiğit, Atila Güngör.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Orgeneral: Akın Öztürk

Korgeneral: Hasan Hüseyin Demirarslan

Tümgeneral: Kubilay Selçuk, Haluk Şahar, Recep Yüksel, İdris Aksoy, İsmail Yalçın, Fethi Alpay, Atilla Darendeli, SUat Murat Semiz, Şaban Umut, Serdar Gülbaş, Ahmet Cural
Tuğgeneral: Hakan Evrim, Aydemir Taşçı, Emin Ayık, Recep Sami Özatak, Bekir Ercan Van, Osman Nuri Gür, Deniz Kartepe, Cengiz karacabey, Kemal Akçınar, Veyis Savaş, İshak Dayıoğlu, Cemal Akyıldız, Kemal Mutlum, Gökhan Şahin Sönmezateş, Fikri Özgür, Mehmet Zeki Kıralp, Melih Hamdi Ünal.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Tümamiral: Hakan Üstem, Bekir Sıtkı Cebeci, Sinan Azmi Tosun, Mustafa Zeki Uğurlu

Tuğamiral: Ömer Faruk Harmancık, Hasan Doğan, Ali Murat Dede, Muhittin Elgin, Hayrettin İmren, Oğuz karaman, Ercan İnceoğlu, İrfan Arabacı, Nejat Atilla Demirhan, Hasan Kulaç, Nazmi Ekici, Yaşar Çamur, Namık Alper, Tezcan Kızılelma, Serdar Ahmet Gündoğdu, Gökhan Polat, Halil İbrahim Yıldız, İhsan Bakar, Ahmet Hakan Güneş, Sinan Sürer, Himmet Taner Çengil, Süleyman Manka, Murat Şirzai, Ayhan Bay, Ali Suat Aktürk, Mustafa Sözer, Erdal Ergün, Ömer Mesut Ak.

HABER

Hulusi Akar: Terörist kalmayıncaya kadar operasyon sürecek!
22 Ocak 2018

Akar, Afrin Harekâtı esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini vurguladı.
HABER

Afrin PKK işgalinden kurtarıldı
18 Mart 2018

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 58. gününde Afrin kent merkezinde kontrol sağlandı. Kent merkezine giren Mehmetçik “Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18 Mart Şehitler gününe, yüce Türk milletine ve şehitlere armağanıdır” diyerek üç kere öptüğü Türk bayrağını hükümet binasında göndere çekti...

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Suriye’ye giren Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), harekat kapsamında adım adım ilerleyip Afrin’in belde ve köylerini teröristlerden temizleyerek Afrin kent merkezini kuşattı. Önceki gün TSK jetlerinden sivil halkın bölgeyi güven içinde terk etmesi için Arapça ve Türkçe yazıların yer aldığı bildiriler atıldı. Bildirilerde “Değerli Afrinli kardeşlerimiz, PKK/PYD/YPG/DEAŞ terör örgütleri yıllardır size ve bize maddi ve manevi zararlar veriyor. Sizleri evinizden, yurdunuzdan, sevdiklerinizden mahrum ettiler. Teröristlere dur demenin zamanı geldi. Tek hedefimiz size eziyet eden terör örgütleridir. Teröristlerden, terörist mevzi ve barınaklarından uzak durun. Sizi ve çocuklarınızı kalkan olarak kullanmalarına izin vermeyin” ifadelerine yer verildi.

ÖNCE ÖZEL KUVVETLER GİRDİ

Bildirilerin atılmasının ardından önceki gece kent merkezine yönelik operasyon başlatıldı. Özel Kuvvetler, öncü olarak kent merkezine girerek teröristlere büyük kayıp yaşattı. Türk Hava Kuvvetleri jetleri ile topçu birlikleri de gece boyu belirlenen terör örgütü hedeflerini bombaladı. ÖSO savaşçıları dün sabah 05.00 sularında, ilçe merkezini kuşatan cephe hatlarından çıkış yaptı. Yaklaşık bir saat içinde doğu, batı ve kuzey yönlerinden merkeze girilmeye başlandı. Bu sırada teröristlerin döşediği birkaç mayın infilak etti. İlerleyen TSK ve ÖSO unsurları ilk etapta Eşrefiye, Mahmudiye ve Cemiliye mahalleleri ile gümrük ve elektrik dağıtım binalarını ele geçirdi. Direnişle karşılaşmayan TSK ve ÖSO unsurları, 08.30’da ilçe merkezinde kontrolü sağladı.

TÜRK BAYRAĞI DALGALANDIRILDI

Güvenlik güçleri bir yandan arama tarama faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da stratejik öneme sahip binalara girdi. Mehmetçik, hükümet binasına çıkarak Türk bayrağını dalgalandırdı.

Genelkurmay Başkanlığının Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada da “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun” denildi.

Genelkurmay, Afrin’in alınmasının ardından çekilen ilk görüntüleri de Twitter’dan paylaştı. Görüntülerde hükümet binasında bayrağı göndere çeken askerin “Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18 Mart Şehitler gününe, yüce Türk milletine ve şehitlere armağanıdır” diyerek bayrağı üç kere öpüp göndere çekmesi de yer aldı.

MEHMETÇİK'TEN ZAFER HİLALİ

Afrin şehir merkezinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından kontrol altına alınmasının ardından Mehmetçik kent meydanında bir araya gelerek hilal oluşturdu. Acil bir durum anında müdahale edebilmek için tedbiren 4 Milli Akıllı Mühimmatla havalanan SİHA tarafından kaydedilen görüntülere göre önce Afrin’de kontrolü sağlayan tanklar ilçe merkezindeki meydanda konuşlandı. Ardından TSK mensubu askerler, tankların bulunduğu yerin hemen önünde hilal oluşturacak şekilde bir araya geldi. Mehmetçiklerin oluşturduğu hilalin ön kısmında bayrak açıldı. Havadan SİHA’yla çekilen görüntüler dışında aynı anlar Mehmetçik tarafından da meydanda kaydedildi. Görüntülerde, harekatta görev alan komutan, Mehmetçiğe seslendiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu zafer öncelikli olarak Çanakkale şehitleri, ardından bu harekatta şehit olmuş 46 personelimize ve ÖSO’dan şehit olmuş personelimize, özelinde Şükrü Ünlü uzman çavuşumuza, Mithat Dunca binbaşıya armağan olsun. Mithat Dunca eşi Lütfiye Hanım, kardeşleri Mustafa ve Metin, Mithat’ın intikamı yerde kalmadı, intikamını aldık. Lütfiye Hanım sen rahat et, burada 200 kardeşin var, saygılar.”

AFAD'DAN CİNDERES'E SICAK YEMEK

Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK öncülüğünde ÖSO güçleri Afrin’i PYD/YPG terör örgütünden temizlerken daha önce kurtarılan bölgelere Türkiye’nin yardımları devam ediyor. Mahmudiye köyünde yaşayanlara sıcak yemek ve gıda kolisi yardımı yapıldı. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin, PYD/YPG terör örgütünden temizlenirken bölgeye Türkiye’nin yardımları da ulaştırılmaya devam ediliyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, PYD’den temizlenen Cinderes’in Mahmudiye köyünde yaşayan halka sıcak yemek ve gıda yardımında bulundu. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan siviller yardımlardan alabilme için sıraya girdi. Getirilen sıcak yemek ve gıda kolileri yardım sahiplerine dağıtıldı. ÜNAL ÇAM-Cinderes


ASKERLERİN ÜZERİNE PİRİNÇ ATTILAR

Afrin’de kontrolün sağlanmasının ardından evlerinden çıkan siviller, askerlere destek verdi. Şehir merkezinin teröristlerden kurtarılmasını kimi vatandaşlar askerlere el sallayarak, kimileri de sevinç gözyaşları ve zılgıtlarla kutladı. İlçe meydanında toplanan siviller, araçlarıyla sevinç turu attı. Bir dükkana girip çocuklarıyla birlikte teröristlerden saklanan bir grup kadın da Mehmetçik ve ÖSO’yu zılgıtlarla karşıladı. Yörede gelişin bereketli olması için yapılan adet nedeniyle balkonlara çıkan halk askerlerin başına pirinç attı.

Binaları tek tek arayan güvenlik güçleri, teröristlerin sivillerin arasına girme ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürüyor.

SİLAHLARI ALIP KAÇMIŞLAR

Suriye’nin Afrin bölgesini işgal eden YPG/PKK’lı teröristlerin TSK’ya karşı direnemeyeceğini anlayınca birkaç gün önce silahlarını araçlara yükleyerek kaçtığı, sivillerin anlatımıyla ortaya çıktı. Afrinli esnaf Zeynel Abidin Kazan (44) “3-4 gün önce teröristlerin bazı silahları araçlara yüklediğini gördük” dedi. İlçede fırın işletmeciliği yapan Ali İmceddemi (60) ise “Teröristlerin 4 gün önce kenti terk ettiklerini gördük” diye konuştu.

AFRİN'DEN NOTLAR...

Son belde temizlendi

- Teröristlerin resmi kurumlarda kendilerine ait evrakı yanlarına alıp ya da ateşe verdikten sonra kenti terk ettiği belirtildi. Teröristlerin kentin dış mahallelerine kilometrelerce uzunluğunda hendekler kazdığı da görüldü.

- TSK ve ÖSO, 6 beldesi buluna Afrin’in kuzeybatısındaki Mabatlı belde merkezini de teröristlerden aldı. Böylece teröristlerin işgalindeki son belde de kurtarılmış oldu.

- TSK birlikleri, mayın dedektörleri ve eğitimli köpekleri kullanarak teröristlerin yerleştirdiği patlayıcıları temizliyor.

- Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kısa süre önce teröristlerden temizlenen ve örgütün ciddi yığınak yapıp, direniş gösterdiği yerler arasında bulunan Racu beldesinde Suriyeliler evlerine dönmeye başladı.

- Afrin ilçe merkezinin temizlendiğinin açıklanmasının ardından terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Fırat Kalkanı bölgesindeki camilerden sela okundu, tekbir getirilerek kutlama yapıldı. Türkiye’de de Suriye sınırında bulunan illerde sabah namazı öncesi sela okunarak dua edildi.
HABER

Akar: Harekat öngörülen takvimden hızlı ilerliyor

14 Ekim 2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, pazar günü medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle biraraya gelerek Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili bilgi verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin liderleri ile görüştü.

Akar harekatın 6. gününde gelinen noktayı anlatırken, muhalefetin de önerilerini not aldı.

Akar, görüşmelerden sonra, "Harekat öngörülen takvimden hızlı ilerliyor" dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)