Salih Özcan
işadamı, eski milletvekili1929 Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde doğdu. 1949 yılında lise öğrenimini tamamladı. Hulusi Yahyagil'in teşvikiyle Sadi Nursi'yi Emirdağ'da ziyaret etti. Ticaretle uğraştı. Bir ara Hilal adlı dergiyi neşretti ve sahipliğini yaptı. Aktif siyasette bulundu. 1977 yılında MSP milletvekili olarak Şanlıurfa’dan meclise girdi. Faisal Finans’ın kurucu ve yöneticiliğini, FEY Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptı.

2015 yılında vefat etti.
Salih Özcan'ın kendi dilinden hayatı
Zaman 3 Ağustos 2015

"Üstad, 'Annem Hüseynî, babam Hasenî'dir' dedi."

"1949 yıllarında Hulûsi Ağabey (Yahyagil) bize, Üstad Bediüzzaman'dan bahseder ve Küçük Sözler'den okurdu. Afyon'da olduğunu söyler ve bizi Üstadı ziyarete teşvik ederdi.

"O sene liseyi bitirdim. Tatilde Emirdağ'a Üstad'ın ziyaretine gittim. Dedem bana o zaman izin vermişti. Mehmed Çalışkan'a giderek beni Üstada götürmesini istedim. Üstad bizi kabul etti. Dizlerinin üzerinde doğruldu, kalktı, 'Gel, Seyyid Salih! Gel' diye beni kucakladı. Ellerinden öptüm, başımdan tuttu. Dedemin, Hulûsi Ağabeyin selâmlarını, hürmetlerini söyledim. Yanımızda bulunan Mustafa Acet'le Mehmet Çalışkan'ı dışarı çıkarttı. 'Ben yüzbinlerce seyyidi beklerken sen geldin' dedi. Ben kendilerinin seyyid olup olmadıklarını sordum. 'Annem Hüseynî, babam Hasenî'dir' dedi. Sonra da, 'Ben de seyyid sayılır mıyım?' diye tebessümle sordu. Ben de, 'Hem de çift taraftan seyyidsiniz' dedim.
VEFAT-HABER

Salih Özcan vefat etti
Zaman 3 Ağustos 2015

Said Nursi'nin talebelerinden Salih Özcan vefat etti.

Salih Özcan uzun süredir yoğun bakımdaydı. Bu gece Hakkın rahmetine kavuşan Özcan'ın cenaze programı daha sonra belirlenecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)