Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov
Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı


Kazakistan Ahıska Milli Merkezi Başkanı


Ziyaettin İsmihanoğlu23 Kasım 1958 tarihinde Kazakistan'ın Almatı şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra 1981 yılında Almatı Ulusal Ekonomi Fakültesi'ni bitirdi. Rusça, Kazakça, Türkçe biliyor. İş hayatına 1982 yılında başladı. Kazakistan Sovyet Cumhuriyeti Arazi ve Su Geliştirme Bakanlığı bünyesinde değişik pozisyonlarda 1989 yılına kadar görev yaptı. Yine aynı bakanlığın bünyesinde 1989 yılından 1995 yılına kadar yiyecek içecek malzemelerin ithalatından sorumlu şef olarak görevini sürdürdü. 1995 yılından sonra kardeşi Hüseyin İsmihanoğlu ili birlikte kurdukları kendi şirketlerini idare etti. Kısa sürede gösterdiği başarılı yönetim sayesinde şirketlerini ülkenin sayılı grup şirketleri arasına sokmayı başardı.

Sorumluluk sahibi bir işadamı olarak bir çok sosyal projede yaptığı faaliyetlerle ulusal ve uluslararası kuruluşlardan çeşitli ödüller aldı.

Halen Kazakistan Ahıskalılar Derneği başkanlığını yürütüyor. Bu görevi nedeniyle Kazakistan Halkları Meclisi'nde ülkede yaşayan Türk kökenli Kazak vatandaşlarını temsil etmektedir. Aynı zamanda Dünya Ahıska Türkleri Birliği başkanıdır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)