Murtaza Sulooca
gazeteci, yazar


Yeni Balkan Gazetesi Kurucusu


Mürteza Sulooca1976 yılında Makedonya'nın Resne kasabasında doğdu. İlk ve orta öğretimi memleketi Resne'de tamamladı. Lise eğitimine Üsküp'teki İsa Bey Medresesi'ne devam etti.

2000 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. 2005 yılında aynı üniversite Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Dinler Tarihi Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı.

2001 yılında askerliğini yaptı. Makedonya İslam Birliği'nde iş ilişkisi kurdu. 2004 yılına kadar Resne Müftülüğü'nün başında bulundu. 1 Temmuz 2004 tarihinde Makedonya Türklerinin sesi Yeni Balkan gazetesini kurarak başına geçti.

Daha önce lise döneminde "İkre" dergisinde yazı yazmaya başladı. Ankara merkezli "Balkan Mektubu" öğrenci dergisinin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Resne Merkezli "Kızıl Elma" ve Üsküp merkezli "Bahçe" dergilerinin kuruculuğunu üstelendi. Kosova Yeni Dönem Medya Grubunun Makedonya muhabirliğini yaptı. 2012 -2015 yılları arasında Anadolu Ajansı'nın Makedonya muhabirliğini üstlendi.

Değişik vesilelerle yapılan uluslararası sempozyum ve konferanslarda hem düzenleme üyesi hem de konuşmacı olarak katıldı. İLESAM 2008 yılı Teşvik Ödülü ve Türk Dünyası "Kızıl Elma" Kamu Diplomasisi 2014 ödülü sahibidir.

Sosyal faaliyetlerde de aktif olarak katılan Sulooca, birçok derneğinin kuruluşunda aktif aldı. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Platformu kurucu üyesi ve Makedonya temsilciliğini yaptı. (2012-2016) yılları arasında iki dönem Makedonya Gazeteciler Birliği (MAN) Başkan Yardımcılığı'nı yaptı.

2014 yılından itibaren EKAY Vakfı'nın kurucu başkanı oldu.

"Makedonya Türk Gençleri Dayanışma Günleri" Tertip Kurulunun Başkanlığı'nı da yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)