Sevil Shhaideh
Romanya Parlamentosu Milletvekili


Sevil Canberk Shhaideh1964 yılında doğdu. 1987 yılında İktisadi Bilimler, İktisadi Planlama ve Sibernetik Fakültesi Akademisi'nden mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde kamu yönetimi eğitimi aldı. 2003 yılında TÜV Enstitüsü'nde düzenlenen bir kurs sonrasında denetçi unvanını aldı. 1995 ve 2001 yılında uzmanlık elde etti.

1987-1991 yılları arasında, Tarımsal Mekanizasyon Constance için programcı analist olarak istihdam edildi. 1991 yılından 1993'e kadar Çalışma ve Köstence ilçesi Sosyal Koruma Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yönetici oldu. Daha sonra, 1993'den 2007 yılına kadar Köstence Bilgi Sistemleri Müdürü oldu.

Aynı zamanda, o Liviu Dragnea sırasında Romanya (UNCJR) ve İl Meclisleri Ulusal Birliği koordinatörü olarak görev yaptı.

Yerel yönetimler yöneten Teleorman İl Konseyi Başkanı oldu. 2000 yılında, Kamu Yönetimi Ulusal Derneği başkanı olduğunu.

2012 yılında Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı görevinden sonra aynı bakanlıkta devlet sekreteri olarak atandı. 2015 yılı Mayıs ayında, Kalkınma Bakanlığı'na atandı.
AYRINTI

KEMAL KARPAT'IN AKRABASI

Tarih profesörü Kemal Karpat'ın akrabası olan Sevil Shhaided, 2012 yılında devlet sekreterliği görevinde bulunmuş, 2015 yılında Victor Ponta hükümetinde kalkınma bakanlığı yapmıştı.
HABER

Romanya'ya Müslüman Türk kadın başbakan
21 Aralık 2016

Romanya’da genel seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Partinin lideri Liviu Dragnea, başbakan olarak Sevil Shhaideh’i önerdi.

Romanya’da 11 Aralık’ta yapılan genel seçimin galibi Sosyal Demokrat Partinin lideri Liviu Dragnea, Sevil Shhaideh’i başbakan olarak önerdi. Önerinin Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve parlamento tarafından kabul edilmesi halinde 52 yaşındaki Shhaideh, Romanya’nın hem ilk kadın hem de ilk Müslüman başbakanı olacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)