Muhammet bin Selman
Suudi Arabistan Veliaht Prensi


İkinci Başbakan Yardımcısı


Savunma Bakanı


Muhammed bin Salman24 Temmuz 1980 tarihinde Cidde‘de doğdu. Suudi Arabistan kralı Salman Bin Abdülaziz'in oğlu. Riyad‘daki Kral Suud Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Özel sektörde birkaç yıl çalıştı. 15 Aralık 2009 tarihinde Riyad valisi olan babasının özel danışmanı olarak çalışmaya başladı.

23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce babası Salman Bin Abdülaziz kral ilan edildi. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde ikinci Veliaht Prens olarak Muhammed bin Salman atandı.

23 Ocak 2015 tarihinde Kraliyet Divanı Başkanı ve Suudi Arabistan Savunma Bakanı olarak görevlendirildi.

Muhammed bin Salman, Sara bint Mashoor bin Abdulaziz Al Saud ile evlidir.
HABER

Suudi Veliahtı: Müttefikler istediği için Sovyetlere karşı Vahabiliği yaydık!
REUTERS/ Amir Levy 28.03.2018

Washington Post'tan Karen De Young'a konuşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Soğuk Savaş döneminde ABD'nin talepleri üzerine Sovyetlere karşı Vahabiliği yaymaya başladıklarını söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MbS), Amerikan medyasına verdiği demeçlerde, 'Soğuk Savaş sırasında Washington'ın talebiyle komünizme karşı Vahabiliği yaymaya başladıkları' mesajını verdi.

Suudi Veliaht Prensi'nin bu konudaki açıklamalarını Washington Post gazetesinden Karen De Young aktardı.

Habere göre Suudi Arabistan'ın egemen ideolojisi olan ve bazı kesimler tarafından küresel terörizmin temel kaynağı olarak gösterilen Vahabiliğin Suudi finansmanıyla yayılmasıyla ilgili soru üzerine, MbS, küresel çapta cami ve medreselere yatırım yapmalarının kökenlerinin Soğuk Savaş'a uzandığını belirtti.

PRENS: KAYNAKLARIMIZI SEFERBER ETMEMİZİ İSTEDİLER

Veliaht Prens, Sovyetler Birliği'nin Müslüman ülkelerle ilişkileri ilerletmesini engellemek için müttefiklerin Suudi Arabistan'dan kaynaklarını seferber etmesini istediklerini aktardı.

'İPİN UCUNU KAÇIRDIK'

Takip eden Suudi hükümetlerinin bu işle uğraşırken ipin ucunu kaçırdığını dile getirip ''Şimdi her şeyi geri toplamamız lazım'' diyen MbS, Vahabiliği yayma faaliyetlerinin finansmanının artık hükümet değil, Suudi merkezli vakıflar tarafından sağlandığını sözlerine ekledi.

Dün New York'taki Birleşmiş Milletler merkezinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından ağırlanan Suudi Arabistan Veliaht Prensi, BM'ye bağış çeki takdim etti. MbS bugün de ABD'deki Yahudi lobisinin önde gelenleriyle bir araya gelecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)