Melek Kobra
tiyatro, sinema ve opera sanatçısı1915 tarihinde İstanbul'da doğdu. Tanınmış operet bestecisi ve emprezaryosu Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızıdır. Türkiye'nin ilk dünya güzeli olan Keriman Halis'in kuzenidir. 1931 yılında babasının oluşturduğu Muhlis Sabahattin'in Çocukları adlı toplulukta operetlerde sahneye çıktı. Daha sonra Darülbedayi'ye giren sanatçı, Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalıştı. Ünlü Ayşe Opereti'nde Ayşe rolünü oynadı.

1932 yılından sonra babasının, Muhsin Ertuğrul'un filmlerine müzik yapmaya başlamasıyla, kamera karşısına geçerek oyunculuk yaptı. Söz Bir Allah Bir (1933), Milyon Avcıları (1934) rol aldığı filmlerdendir. Milyon Avcıları filmi çekimlerinde Adalet Cimcoz'un erkek kardeşi Ferdi Tayfur ile tanıştı ve evlendi.

Eşi Ferdi Tayfur'un uyuşturucu bağımlılığından etkilenerek uyuşturucu kullandı. Yaşamında babasının soyadı Ezgi, eşinin soyadı Tayfur ve kendi seçimi olan Kobra soyadlarını kullandı.

Ferdi Tayfur ile boşandı. Muhsin Ertuğrul'la Kral Lear oyununda oynadı. Oyun sırasında ağzından kan gelmesi üzerine verem olduğu anlaşıldı ve sahneden uzaklaştı.

Cerrahpaşa Hastanesi ve Yakacık Sanatoryumu'nda gördüğü tedavilerin ardından 26 Kasım 1939 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Ölümünden 69 yıl sonra, anı defterleri, Gökhan Akçura tarafından "Hatıratım" adıyla kitaplaştırıldı.

Melek Kobra'nın hayatı 2013 yılında Rüstem Ertuğ Altınay tarafından oyunlaştırıldı. ve Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)