Hasnun Galip
Galatasaray Kaptanı


futbolcuGalatasaray'ın ikinci kaptanlığını yaptı. Futbolun yanı sıra hokey de oynadı. Efendiliğiyle dikkat çeken sporcu, paşa çocuğu olmasına rağmen mütevazı bir gençtir. Fenerbahçe'yle oynanan gerilimli maçlardaki tebessüm eden yüzü dergilerde yazı konusu oldu.

İngiliz Donanması Çanakkale Boğazı açıklarında görülünce Hasnun Galip cepheye adını yazdırdı. Çanakkale'ye gönüllü olarak gitti.

7. Tümen 21. Alay 7. Bölük takım kumandanıdır. Bu alayda ağırlıklı olarak Beyoğlu ve Bursa'dan askerler gelenler yer aldı. 21 Haziran 1915 tarihinde şehit düştü.
HAKKINDA YAZILANLAR

HASNUN GALİP CEPHE'DE
Mehmet Bozkurt

Cephede futbolcu olur da futbol muhabbeti olmaz mı...

Hasnun Galip, arkadaşı ve Galatasaray'ın kurucusu Ali Sami Yen'e cepheden gönderdiği mektupta ''Geçen gün siperdeyiz'' diye yazar. Siperde olmayı olağan bir durum gibi mektubunda şöyle yazar:

''Geçen gün siperlerdeyiz, yanıma Alman neferi geldi. Biraz Fransızca biliyordu. Epey konuştuktan sonra Haydarpaşa vapurunda görmüş olduğunuz Alaettin Efendi Alman futbolcuya benden bahsetmeye başladı. Nihayet Galatasaray'ın Yavuz'un Alman bahriyelileriyle oynadığımız oyunu söyledi. Gollerin üçünü benim attığımı duyunca Midilli gemisinden Alman mitralyöz neferi kızdı ve beni yukarıdan aşağıya süzdü. 'Bu mu?' dedi. Alaettin 'evet' deyince, nefer bir şey bulamadı.''

25 Mart 1915 tarihini taşıyan mektupta siperde geçen bu olay gururla anlatıyor...

Daha bitmedi... Galatasaray'ın siperdeki oyuncusu Hasnun, Alman bahriyeliyle alay ettiklerini anlatıp devam ediyor:

''Demek istediğim, nefer mağlubiyetlerini ve Galatasaray'ın galibiyetlerini ta avcı hattından duymuş, İstanbul'dan gelen arkadaşlarından birinin ilk verdiği havadis bizim galibiyetimiz olmuş.''

Hasnun Galip 7. Tümen 21. Alay 7. Bölük takım kumandanıdır. Bu alayda ağırlıklı olarak Beyoğlu ve Bursa'da gelenler yer alır.

Cepheden İstanbul'a yazılan pek bilinmeyen bu mektupta 7. Bölük Takım Kumandanı Hasnun Galip Galatasaray'ın reisi Ali Sami Yen'e futbol ve hokeydeki durumu sorar. Mektupta dikkat çeken bir bölüm de Hasnun Galip'in Çanakkale'de yaşadıklarını ''hakiki idman'' olarak değerlendirmesidir.

Şöyle diyor: ''Zafer inşallah bizim taraftadır. Burada yaptığımız hakiki idmanda zafer daima bizde, orada da daima Galatasaray'da olmasını arzu ediyorum.''

Belki futbol konuşmaktan rahatsız oluyorsunuz, ama bazı goller ve maçlar vardır ki uzun yıllar konuşulur. Hasnun Galip'in Çanakkale'de savaş sırasında bile konuşulan golleri yıllar sonra da dergilerde konu olmaya devam eder. Spor Alemi dergisinin 8 Aralık 1919 tarihli 4. sayısında Hüsnü Galip'ten ve Almanlara attığı üç golden şöyle bahsedilir:

''Beş altı sene kadar evvel Kadıköy sahasının ortasında kırmızı sarı formayla çıktığı zaman kulübün mensubu ve taraftarları da bu simaya halka teşkil ederek şen yüzünü görmeye çalışırlardı. Çünkü futbolda ve hokeyde pek büyük kıymeti vardı. Hiç unutmayacağım, Almanlarla Galatasaray'ın bir oyununda takımın son derece sıkıştığı sırada kendisine mahsus bir tavırla üç sayı yaparak takımını elim bir mevkiden kurtarmıştı.''
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)