Kiryakos Mitsotakis
Yunanistan Başbakanı


Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri1968 yılında Atina'da doğdu. Atina'da Amerikan Koleji'ni bitirdi. ABD'de Harvard Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler eğitimi gördü. 1990'da mezun olduğunda "ABD'nin Yunanistan'a Bakışı" konulu doktorası ile "Hoopes" ve "Tocqueville" ödüllerini aldı.

1993'de ABD Stanford Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde "Avrupa'nın Bütünleşmesi" üzerine, 1995'te ise Harvard Üniversitesi'nde "İşletmecilik" üzerine yüksek lisans yaptı.

Atina'ya döndüğünde Alpha Bank, Yunanistan Ulusal Bankası gibi bankalarda yatırımcılık, özelleştirmeler, Balkanlar'da ekonomi işbirliği gibi dairelerde sorumluluk üstlendi.

Polonya asıllı iş kadını Mareva Grabowski ile evli ve üç çocuk babası. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

Siyasi geçmişi

2019'da Başbakanlık koltuğuna oturacağı adeta tahmin edilircesine 2003'te Dünya Ekonomik Forumu tarafından "Geleceğin Küresel Lideri" beratı ile ödüllendirildi.

2004'te siyasete atılan Miçotakis beş kez YDP milletvekili seçildi. Ülkede ekonomik kriz patlak verdiğinde iktidara gelen YDP-PASOK (Panhelenik Sosyalist Hareket) koalisyon hükümetlerinde (2013-2015) Kamu Yönetimi Bakanlığı yaptı.

10 Ocak 2016'da YDP liderliğine seçilerek ana muhalefet partisi lideri oldu.

Aynı dönemde iktidar partisi SYRİZA'nın, Cumhurbaşkanlığı için önerdiği YDP kökenli Prokopis Pavlopulos'un adaylığını reddetti.
AİLE

* YDP'nin eski lideri olan ve 1989-1992 yılları arasında başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis'in oğlu.

* Ablası Dora Bakoyannis YDP hükümetlerinde 2006-2009 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yaptı; yeğeni Kostas Bakoyannis ise Eylül'de göreve başlamak üzere Atina Belediye Başkanlığı'na seçildi.

* Polonya asıllı iş kadını Mareva Grabowski ile evli.

HABER

Cesur adımlar atmaya tereddüt etmeyeceğim!
21.07.2019

Mitsotakis, "Komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin pusulası uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi niyetli dostluk ilişkileri olacaktır" dedi.

Yunanistan'da 7 Temmuz 2019 seçimlerinin galibi muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri ve Başbakan Kiryakos Mitsotakis, Yunan parlamentosunda hükümet programını açıkladı.

BBC Türkçe'den Stelyo Berberakis'in haberine göre; ekonomi, sosyal, eğitim ve kalkınmaya yönelik atacağı adımları sıralayan Mitsotakis, Türk-Yunan ilişkilerine de kısaca değindi.

Mitsotakis, "Komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin pusulası uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi niyetli dostluk ilişkileri olacaktır" dedi.

Sözlerine "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimizi ileriye taşıyacak cesur adımlar atmaya davet konusunda tereddüt etmeyeceğim" sözleriyle devam eden Mitsotakis "Bulunduğumuz coğrafya birlikte yaşamamızı buyurmaktadır. Gereksiz gerginlikler, hışımlı retorikler ve silahlanma yarışları için yaptığımız harcamaların kaynakları halklarımızın yararlanmasından yoksun kılmaktadır" diye konuşuştu.

Mitsotakis, YDP hükümetinin programında "2019 yılı sonu itibariyle ve aşamalı olarak vergilerin hafifletilmesine; yabancı yatırımcıları cezbedecek kalkınma projelerine, eğitim sistemindeki çarpıklıkların düzeltilmesine; Atina ve Selanik'teki tarihi yapıların onarılmasına; ömür boyu hapis cezaları yemiş mahkum ve teröristlere tanınan izinlerin kaldırılması amacıyla ceza hukukunda düzenlemeler yapılmasına” ağırlık vereceğini söyledi.

Kent merkezindeki Koridallos cezaevinin ise yıkılacağını ve yerine spor tesisleri kurulacağını açıklayan Mitsotakis, F tipi yeni cezaevinin Atina dışına taşınacağını da açıkladı.

Mitsotakis ayrıca Cumhurbaşkanlığı için parlamento içinde yapılan seçimlerin "erken seçimleri tetiklemesini önleyecek düzenlemelerin yapılacağını" belirtti.

Kendilerini "iktidar karşıtları" olarak tanımlayan ve her hafta sonu polis kuvvetlerine saldıran "anarşistlerin" karargah olarak kullandıkları Atina'nın merkezindeki Eksarchia semtinin "temizlenmesi" için gereken operasyonların da yapılacağını söyleyen Mitsotakis, bu çerçevede "anarşistlerin yuvası haline gelen Yunan üniversitelerindeki özerklik yasasının da değiştirileceğini" sözlerine ekledi.

YDP hükümetininin programı, Pazartesi gece yarısı Yunan Parlamentosu'nun onayına sunulacak.

300 sandalyelik parlamentoda 158 milletvekili bulunduran YDP'nin hükümet programının kabul edilmesi bekleniyor.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)