Semih  Güneri
akademisyen, arkeolog, yazar


Abdullah Semih Güneri3 Ekim 1954 tarihinde Kayseri'de doğdu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hititoloji Bölümü'nden mezun oldu.

1987 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana bilim Dalı'nda Yüksek Lisans yaptı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji-Sanat Tarihi Anabilim Dalı Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı'nda doktora yaptı.

2009-2017 arasında Moğolistan Altay Dağları bölgesinde kaya resimleri üzerinde aktif arazi çalışması yaptı.

ESERİ:

Türk-Altay Kuramı
Arkeolojik Belgeler Işığında Kuzey Asya'da Erken Türk Tarihi
Semih Güneri
Kaynak Yayınları

Türkiye’deki tarihçilik ve arkeoloji anlayışı neden Avrasya’daki Türk tarihinin arkeolojik birikimini görmezden gelir? Türklerin onguncu (totemistik) hayvanı kurt mudur? Sümerler Türk müydü? Sümercenin, Hatticenin, Hurricenin, Elamcanın, Hiksos dilinin Türkçe ile bağlantıları nelerdir? Türkler ile İskitler arasında etnik bağlantılar var mıdır? Türklerin kültür tarihi en erken hangi zaman dilimine uzanır? Türklerin Roma kültürü, Helen kültürü gibi arkeolojik kültürü var mıdır?

Türk-Altay Kuramı neredeyse 300 yıldır şekilden şekle sokulan Hint-Avrupacı hipotezleri ele aldı. İrdeledi. Eleştirdi. Elinizdeki kitap, Türklerin Kuzey Asya’daki erken kültür tarihine dair, Hint-Avrupacı ne kadar ünlü araştırmacı-yazar varsa her birinin tutarsız, hatalı, inandırıcılığı zayıf ve hayalî argümanlarını, hipotezlerini sarsıp yerle bir ediyor.


Yayın Tarihi 2018-04-24
ISBN 6051820934
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 952
Cilt Tipi Ciltli
Kağıt Cinsi Kuşe Kağıt
Boyut 16.5 x 23.5 cmwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)