Mehmet Eymür ( 1943)
MİT Kontrterör Daire Eski Başkanı1943 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara'da okudu. Ankara Koleji'nden mezun oldu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu'nu bitirdi.

1 Ocak 1966 tarihinde baba mesleği MİT'çiliği seçti. Askerlik görevini yedek subay olarak yaptıktan sonra yeniden MİT'teki görevine döndü. Öğrencilik yıllarında sigortacılık ve turizm sektöründe çalıştı. Bir süre sertifikalı profesyonel tercüman rehberlik yaptı.

12 Mart 1971 döneminde amiri ve arkadaşı Hiram Abas ile birlikte Ziverbey Köşkü'nde çalıştı.

İstanbul'da Ulaş Bardakçı'nın öldürüldüğü, Ziya Yılmaz'ın yakalandığı ve Kızıldere'de 11 THKP-C militanının öldürüldüğü operasyonlara katıldı.

1975'de Ankara MİT Bölge Daire Başkanlığı'na bağlı Takip Şube Müdürü oldu. 1980'de Bulgaristan'a gitti. Türk Mafya'sına sızdı. Ancak deşifre oldu ve Türkiye'ye dönmek durumunda kaldı.

1982 yılında Hiram Abas ile birlikte ASALA'ya karşı operasyonlar düzenlemekle görevlendirildiği iddia edildi.

Mardin MİT Bölge Müdürlüğü yaptı. Bir yıl sonra Ankara'da Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü Başkan Yardımcılığına getirildi.

1984 Şubat'ında Genelkurmay'dan aldığı özel izinle Babalar Operasyonu'nu başlattı. Bu sırada edindiği bilgiler ve bağlantılar ile MİT Raporunu kaleme almaya başladı. 1988'de MİT Raporu'nun ortaya çıkması ile birlikte görevinden alınınca MİT'ten istifa etti.

1993 yılında Dev-Sol'un infaz timlerinin Eymür'e yönelik bir operasyon içinde olduğunun öğrenilmesi üzerine Şenkal Atasagun'un teklifi ile MİT'e geri döndü.

Mesut Yılmaz hükümeti kurulduktan sonra önce Washington'a atandı. Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasından sonra merkeze geri çağrıldı. Geri dönmemekte ısrar edince MİT ile ilişkisi kesildi.

1998 yılında Türkiye Şeker Fabrikalarına müşavir olarak atandı.

ABD'de ikamet etti. Kendi internet sitesinde görüşlerini açıkladı.
ESER-AYRINTI:

Analiz
Bir Mit Mensubunun Anıları
Mehmet Eymür
Doğan Kitapçılık

Bu kitap, 1990'ların başında kaleme alınmış olmasına karşın, güncelliğinden hiçbir şey yitirmemiştir. İlk kez 1991'de Milliyet Yayınları'ndan çıkan Analiz'in yarattığı yankının hala geçerli olduğuna ve kitabın kendi alanında bir eksikliği giderdiğine inanıyoruz.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)