Yıldırım Akbulut ( 1935)
Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı


TBMM Eski Başkanı1935 yılında Erzincan'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. 1983 yılında ANAP'tan Erzincan milletvekili seçildi. 1984-1987 yılları arası İçişleri Bakanlığı yaptı. 1987 seçimlerinden sonra TBMM Başkanlığı'na seçildi. 9 Kasım 1989'da Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığa seçilmesinin ardından başbakanlığa atandı. Ardından ANAP genel başkanlığına seçildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 47. hükümetin başbakanı. 1991'e kadar başbakanlık yaptı.

18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından Mayıs ayında yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 yılına kadar TBMM Başkanlığı'nı sürdürdü. Cumhurbaşkanlığına aday oldu. Ancak 2.turun ardından geri çekildi. XVII., XVIII., XIX.Dönem Erzincan ve XXI.Dönem Ankara Milletvekili seçildi.

Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut ile evli ve üç çocuk babasıydı.

14 Nisan 2021 tarihinde Ankara'da vefat etti.
HABER

Eski Başbakan Akbulut yoğun bakımda
20 Haziran 2014

ANAP iktidarları döneminde Başbakanlıkyapan Yıldırım Akbulut, yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Yıldırım Akbulut, rahatsızlanması nedeniyle Özel Güven Hastanesi'ne kaldırıldı. Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, geçirdiği rahatsızlık sonucu Ankara Güven Hastanesine kaldırıldı.

Doktorlar, serebrovasküler hastalığı teşhisi koydu. Akbulut, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Serebrovasküler hastalıklar, beyni besleyen damarların tıkanması veya kanaması ile ortaya çıkan, hasar gören beyin bölgesi ile ilgili belirtiler veren bir hastalık grubu olarak tanımlanıyor.

Özel Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Ali Küçükbaş, şu açıklamayı yaptı: "Eski Başbakanımız Sayın Yıldırım Akbulut, 20.06.2014 tarihinde bilinç kapalılığı sebebiyle hastanemiz yoğun bakım ünitesine yatırılmıştır. Halen Serebrovasküler Hastalık tanısı ile tedavisine devam edilmektedir. Rahatsızlıklarının en kısa sürede iyileşmesini ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunarız."

VEFAT-HABER

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti
14 Nisan 2021

Eski Başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 86 yaşında yaşamını yitirdi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Yıldırım Akbulut'un vefatı üzerine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde basın mensuplarına açıklama yaptı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)