Recai Kutan ( 1930)
Saadet Partisi Eski Genel Başkanı


Malatya Eski Milletvekili


Mehmet Recai Kutan1930 yılında Malatya'da doğdu. Baba adı İsmail, Ana adı Hatice. İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu. İnşaat Yüksek Mühendisi oldu. Diyarbakır DSİ 10 uncu Bölge Müdürü ve Genel Müdür Muavini oldu. Tümaş Türk Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü'nü yaptı. V, XX nci Dönem Malatya Milletvekili seçildi. İmar ve İskan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. Fazilet Partisi Genel Başkanlığı yaptı. Bu partinin kapatılmasından sonra kurulan Saadet Partisi'nin de Genel Başkanı seçildi. İngilizce ve Orta derecede Fransızca biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.
HABER

Recai Kutan'ın siyasette 40. yılı
29 Kasım 2013

Recai Kutan'ın siyasette 40 yılı anısına düzenlenen etkinliğe hükümetten sadece Bülent Arınç katıldı. Arınç, Kutan'dan sadece siyaseti değil edebi de öğrendiklerini söyledi.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, konuşmasının ardından Kutan'a plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Recai Kutan, daha sonra protokoldekilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe, eski Devlet Bakanı Hasan Aksay, eski milletvekilleri Temel Karamollaoğlu, Ekrem Kızıltaş, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

HABER

Ak Parti-Saadet İttifakı gündemde
Vatan 26 Ağustos 2015

Ak Parti Cumhurbaşkanı kararı ile seçim sürecinin başlamasının ardından Saadet Partisi ile seçim ittifakını da değerlendirmeye aldı.

Kulislerde, Milli Görüş'ün duayen ve saygın isimlerinden Recai Kutan aracılığıyla ittifak konusunda nabız tutmaya yönelik dost görüşmeleri yapıldığı konuşuluyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ittifak söylentilerine kapıyı kapatmayan sözleri dikkat çekici bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Haziran ayındaki genel seçimde ittifak yapmışlardı. Yasal olarak ittifak mümkün olmadığı için BBP adayları, Saadet Partisi listesinden seçime girmişti.

Seçimin gündeme gelmesinin ardından Ak Parti’nin, SP ve BBP adaylarına listesini açmasına ilişkin gayri resmi görüşmelerin yapıldığı kulislerde konuşulmaya başlandı. SP, genel seçimde yüzde 2 dolayında oy almıştı. Ak Parti’de; mevcut tablo içinde küçük oy oranlarının bile milletvekili sayısına etkisi nedeniyle ittifak üzerinde durulduğu konuşuluyor. Kulislerde, “Ak Parti’deki bazı isimler ile SP’deki önemli isimlerin zaten geçmişe dayalı arkadaşlıkları var. Bu konu bir süredir dost sohbetlerinde dile getiriliyor. Ancak bu aşamada alınmış bir karar yok. Recai Bey (Kutan) saygın bir isim. Recai Bey ile görüşmelerde bu hususlar konuşuluyor” söylentileri yaygınlık kazandı.

Başbakan Davutoğlu, dünkü basın toplantısı sırasında Ak Parti’nin; Saadet Partisi ve BBP ile seçim ittifakı yapılıp yapmayacağına dair soruya dikkat çeken bir yanıt verdi. Davutoğlu, ittifak söylentilerine kapıyı kapatmayarak, şunları söyledi:

“7 Haziran tablosu, bir çok siyasi partiler arasında işbirliği imkanlarını, seçim öncesinde de işbirliği imkanlarının değerlendirilebileceği bir ortamı da doğurdu. Ancak şu anda hemen alınmış bir karar yok. Fakat herhangi bir teklif ya da bir görüşme süreci olursa da bunu, sadece bu partilerle değil, keşke Türkiye’de 2-3 partili bir bütünleşmeler silsilesi yaşansa.”


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)