Ömer İzgi ( 1940)
Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı


Konya Eski Milletvekili1940 yılında Konya’nın Doğanhisar ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı fakültede Medeni Hukuk alanında master yaptı. Başbakanlık Başuzmanlığı görevinde bulundu. Bir süre serbest avukatlık yaptı.

Muhafazakar Parti Kurucu Üyesi oldu. Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Sekreter Yardımcılığı, Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Konya Milletvekili seçildi. MHP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü.

18 Ekim 200 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi.

Fransızca biliyor. Evli ve dört çocuk babası.

ESERLERİ:

1.Seçim Kanunları

2.Açıklamalı, İçtihatlı ve Örnekli Tazminat Davaları - Borçlar Hukuku Davaları

HAKKINDA YAZILANLAR

İzgi: Hepsini emekliye sevk edeceğim
9 Nisan 2001

1- Meclis Başkanlığı'nın 70 danışmanı var. Her biri en az 1 milyar lira maaş alıyor ve Meclis'e bile uğramıyor
2- İşçinin apandisit ameliyatı için SSK 100 dolar ödüyor Meclis ise aynı ameliyat için tam 800 dolara anlaştı

İzgi: Hepsini emekliye sevk edeceğim

Meclis Başkanı Ömer İzgi anlatıyor: "42 başdanışmanım ve 28 danışmanım olduğunu öğrendim. Başdanışmanlar 1.3 milyar, danışmanlar 1 milyar lira alıyor. İçlerinde eczacı olan da var. Bir eski milletvekilinin oğluymuş. Eczacı başdanışmana ne danışayım? Aspirin fiyatını mı soracağım? Kamuda normal kadrolarda çalışsalar 300 milyon alacaklar."
Vekilin apandisiti farklı mı?

Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan feryat ediyor: "SSK, bir üniversite hastanesiyle apandisit ameliyatı için 100 dolara sözleşme imzalıyor, Bağ-Kur 200 dolara, Emekli Sandığı da 400 dolara... Meclis ise Ankara'da hastanelerle aynı ameliyat için 800 dolara anlaşmış. İşçinin, memurun, esnafın, emeklinin, milletvekilinin apandisiti ayrı mı? "www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)