Mim Kemal Öke ( 1955)
akademisyen, yazar1955 yılında İstanbul’da doğdu. 1973’te Robert Kolej’den mezun oldu. İngiltere’ye giderek, Cambridge’de İktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Sussex (MA), Cambridge (M. Phil) ve İstanbul (Ph. D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nde 1984’de doçent, 1990’da profesör oldu. Birleşmiş Milletler (1979) ve TRT’de (1983-89) danışmanlık yaptı. Üç romanı, çeşitli televizyon belgesel, drama ve tartışma programları yapıldı. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:

Aralarında İngilizce, Arapça ve Urduca olmak üzere Türk Dış Politika Tarihi kapsamında yirmi kitabı vardır.
HABER

Ermeni iddialarını sorgulayan roman: Duvardaki Kan
20 Eylül 2012

Prof. Dr. Mim Kemal Öke'nin kaleme aldığı roman, "Duvardaki Kan"ın TRT tarafından çekilen TV dizisi ve sinema filmi büyük yankı uyandırmıştı.

Talat Paşa'nın Berlin'de bir Ermeni tarafından öldürülüşünün perde arkasındaki olayları inceleyen Duvardaki Kan romanı Babıali Kültür Yayıncılığı (BKY)'ndan çıktı. Gazetemizin eski yazarlarından Pof. Dr. Mim Kemal Öke'nin aynı isimle senaryosunu yazdığı on bölümlük TRT dizisi, 1986'da yayınlandığında büyük yankı uyandırmıştı. TRT, 2005'te, dizinin 90 dakikalık bir sinema filmi versiyonunu da yapmıştı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)