Levon Ter Petrosyan
Ermenistan Eski Cumhurbaşkanı


Levon Agopoviç Ter Petrosyan9 Ocak 1945 tarihinde Suriye'de doğdu. 1988 yılında Karabağ'la ilgili faaliyetleri sebebiyle tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra siyasi hayatta rol aldı. Ermeni Ulusal Hareketi'nin liderliğine seçildi.

1991’de yapılan seçimlerde devlet başkanı oldu. 1991-1998 yılları arasında Ermenistan Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. 3 Şubat 1998'de ülkede artan ekonomik sıkıntılar ve muhalif baskılar nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Karabağ'da barış istediği için eleştiri oklarına hedef oldu. 1998 yılı Şubat ayı başlarında istifa etti. Devlet Başkanlığını vekaleten alması gereken Parlamento Başkanı Babken Ararktsyan'ın da Petrosyan'la dayanışma amacıyla verdiği istifası da kabul edildi. Böylece meydan sertlik yanlısı Rober Koçaryan'a kaldı.

Petrosyan, Kafkasya'da bir Kürt devleti kurma, PKK'yı destekleme, (sözde) soykırımı gündeme getirme tekliflerini reddettiği gerekçesiyle muhalifleri tarafından hain ilan edildi. Saray darbesi ve ölümle tehdit edilerek Koçaryan tarafından istifaya zorlandığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde beraber aynı partide siyaset yaptığı Robert Koçaryan'nın 1999'da cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Koçaryan aleyhinde belli aralıklarla ülkede siyasi faaliyetler yürüttü.

2008'de ise görev süresi dolan Koçaryan yerine aday olan Serj Sarkisyan karşısında aday olduğunu açıkladı. Gerçekleşen seçimlerde yüzde 21.50 oy alarak Serj Sarkisyan'ın ardından ikinci oldu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)